RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Meksyk: dziewięć głów i szczątki 32 osób w zbiorowych grobach

W całym Meksyku od 2006 roku zamordowano ponad 170 tys. osób (fot. PAP/EPA/JOSE LUIS DE LA CRUZ)

W 20 zbiorowych grobach w gminie Zitlala w stanie Guerrero na południu Meksyku znaleziono 9 głów i szczątki 32 osób, w tym jednej kobiety - poinformowały lokalne władze. Dotychczas nie zidentyfikowano żadnej z ofiar.

Gangi terroryzują Meksyk. Mieszkańcy mówią: dość. Nie chcą kolejnych zbrodni

To, co dzieje się w Meksyku, to już prawdziwy horror. Grasujące tam od kilku dekad gangi narkotykowe są coraz bardziej zuchwałe i wciąż bezkarne,...

zobacz więcej

Groby odkryto we wtorek. Przedstawiciel lokalnych sił bezpieczeństwa Roberto Alvarez przekazał, że wszystkie ciała zostały już przewiezione do stolicy stanu Chilpancingo, gdzie odbędzie się ich identyfikacja.

Dodał, że choć z odnalezionych grobów wydobyto już wszystkie ciała, w rejonie trwają poszukiwania innych ewentualnych mogił zbiorowych. Prowadzone są również czynności mające pomóc w ustaleniu, czy znalezione głowy należały do ofiar wydobytych z grobów.

Jak poinformowała prokuratura, dotychczas nie zidentyfikowano żadnej ofiary i nie zatrzymano nikogo podejrzanego o popełnienie zbrodni. Władze dotarły do tego miejsca dzięki anonimowemu doniesieniu – we wtorek odnaleziono i uwolniono porwaną osobę. W toku prowadzonego dochodzenia śledczy dotarli do grobów, natrafili również na wiele porzuconych samochodów.

Wojna z kartelami

Jak zauważa AFP, meksykański stan Guerrero znany jest z produkcji marihuany i opium, a także z porachunków między kartelami narkotykowymi. Stan jest również jednym z najbardziej przeżartych korupcją regionów Meksyku.

Tylko podczas poprzedniego weekendu w Guerrero zamordowano co najmniej 24 osoby. To właśnie w tym stanie zaginęło w 2014 roku 43 studentów, którzy najpewniej zostali zamordowani. Według oficjalnych danych przytoczonych przez AFP, w całym Meksyku od 2006 roku – gdy władze wypowiedziały wojnę kartelom narkotykowym – zamordowanych zostało ponad 170 tys. osób, a ponad 28 tys. uznano za zaginione.

źródło:

Zobacz więcej