RAPORT

Pogarda

Słowiańska osada w Afryce? Odkrycie polskich archeologów

Najnowsze

Popularne

Na ślady zaginionej osady słowiańskiej w Maroku natrafili podczas ekspedycji polscy naukowcy. Archeolodzy ze Szczecina i Poznania wrócili właśnie z historycznej podróży i przedstawili efekty swoich badań. Są zaskakujące.

Sensacja archeologiczna w gotyckim kościółku. Odkryto tajemnicze szczątki

Fascynujące odkrycie podczas remontu XIV-wiecznego kościoła w Leszczu (woj. warmińsko-mazurskie). Archeolodzy natrafili w krypcie na szczątki...

zobacz więcej

Pracowali przez miesiąc w Maroku, przemierzyli samochodem 10 tys. kilometrów. Są już pierwsze efekty ich badań. Jak się okazało, Słowianie zostawili ślady w kulturze marokańskiej. Na ceramice, którą naukowcy przywieźli z Maroka, widać podobne ornamenty jak na tej wykopanej na Wolinie.

– Przeprowadziliśmy analizę średniowiecznej ceramiki w magazynach muzealnych, w magazynach instytutu archeologii w Rabacie i dzięki temu możemy stwierdzić, że są pewne podobieństwa do ceramiki wczesnośredniowiecznej słowiańskiej – powiedział dr Wojciech Filipowiak.

Zapomniana osada w górach

W trakcie podróży archeolodzy analizowali też księgozbiory niedostępne w Polsce. A współpraca z tamtejszymi naukowcami nie pozostawia wątpliwości – Słowianie założyli osadę w górach Riff.

– Wytypowano obszary, które w następnych sezonach badawczych będą eksplorowane i będą skutecznie zawężane do kilku miejsc, gdzie potencjalnie wieś Słowian mogła być zlokalizowana – powiedziała Katarzyna Meissner z Instytutu Antropologii i Etnologii w Poznaniu. Kolejna wyprawa odbędzie się pod koniec 2017 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej