RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rzeczpospolita spełnia swój obowiązek”. Szczątki bohaterów powitane na Okęciu

Szczątki pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana zostały w środę przywiezione do Polski. W oficjalnym powitaniu zmarłych w Stanach Zjednoczonych oficerów II Rzeczypospolitej uczestniczył szef MON Antoni Macierewicz.

Polonia w Nowym Jorku żegna płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr Henryka Floyar–Rajchmana

Nowojorska Polonia żegna pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar–Rajchmana, których szczątki za kilka dni zostaną sprowadzone do...

zobacz więcej

Uroczystość powitania odbyła się na płycie wojskowego lotniska na Okęciu w Warszawie. – Rzeczpospolita spełnia swój obowiązek i spłaca swój dług, jaki Polacy zaciągnęli u tych dwóch wielkich rodaków – powiedział Antoni Macierewicz. Dodał, że nie byłoby Polski niepodległej bez trudu i cierpienia płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana.

Symboliczne wydarzenie

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, który w Nowym Jorku brał udział w ekshumacji szczątków bohaterów i ich pożegnaniu przez Polonię, mówi, że to symboliczne wydarzenie. Jego zdaniem jest to przywrócenie pewnej ciągłości Wojska Polskiego i kontynuacja tradycji Polski niepodległej.

Sławomir Cenckiewicz podkreśla, że – szczególnie dla współczesnych żołnierzy tajnych służb wojskowych – postać pułkownika Matuszewskiego jest ważnym symbolem. Tworzył on i dowodził Oddziałem II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który zajmował się wywiadem, w tym radiowywiadem, i to dzięki jego zaangażowaniu polskie wojska podczas wojny z bolszewikami były w stanie przechwytywać i odczytywać szyfrowane depesze wroga. Pułkownik Matuszewski był również ministrem skarbu II Rzeczypospolitej.

Z kolei major Henryk Floyar-Rajchman w czasie pierwszej wojny światowej był żołnierzem 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, a po wojnie został między innymi ministrem przemysłu i handlu.

Przesyłka od „Anioła Śmierci”. Makabryczne znalezisko w Monachium

Znaleziono szczątki ofiar pseudoeksperymentów medycznych niemieckich lekarzy z czasów II wojny światowej – informuje „Daily Mail”. Odkrycia...

zobacz więcej

Sławomir Cenckiewicz przypomina, że obaj oficerowie w 1939 r. przeprowadzili niezwykłą akcję ratowania złota Banku Polskiego; zorganizowali jego ewakuację i nie pozwolili, by dostało się w ręce wrogów.

Obaj oficerowie po emigracji do Stanów Zjednoczonych organizowali Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia i Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Pułkownik Matuszewski zmarł 3 sierpnia 1946 roku, a major Floyar-Rajchman 22 marca 1951 w Nowym Jorku. Pogrzeb oficerów z ceremoniałem wojskowym odbędzie się na Wojskowych Powązkach 10 grudnia.

źródło:
Zobacz więcej