RAPORT

Pogarda

„Polska będzie walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu”

Najnowsze

Popularne

W Jerozolimie odbyły się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe. Wzięli w nich udział premier Beata Szydło oraz ministrowie. Tematami rozmów były sprawy w zakresie rozwoju gospodarczego, zabezpieczenia społecznego, kultury, edukacji i wojskowości. W czasie wizyty w Jerozolimie zostało podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

Zderzenie pojazdów z kolumny premier Szydło w Izraelu

Pięć pojazdów chroniących przejazd premier Beaty Szydło z lotniska w Tel Awiwie zderzyło się na jednej z ulic w Jerozolimie. Premier nie odniosła...

zobacz więcej

– Polska jest zdeterminowana, by walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu – oświadczyła we wtorek w Jerozolimie premier Beata Szydło. Podkreśliła, że ci, którzy zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć i Polaków, i Żydów.

Po zakończeniu polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych Szydło powiedziała, że rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyły historii i przyszłości, wykorzystania nowoczesnych technologii, rozwoju, wymiany młodzieży oraz spraw socjalnych.

– To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały tak brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców – oznajmiła premier. Podkreśliła, że dzisiaj musimy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. Jak zaznaczyła, obowiązkiem Polski i Izraela jest upominanie się o prawdę historyczną

Szydło zaznaczyła, że Polska jest zdeterminowana, by walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu. – Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski. Ci, co zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów – dodała.

– Izrael ceni Polskę jako partnera, przyjaciela i dostrzega przyszłość; przyszłość należy do tych, którzy wprowadzają innowacje – powiedział z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Netanjahu podkreślił, że przyjaźń między Izraelem a Polską jest „konkretna”, ale ma też wymiar duchowy. Wspomniał o wspólnej historii obu narodów, która – jak zaznaczył – miała „wzloty i upadki”.

– Polska ma zdecydowane stanowisko, jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy. Doceniamy to – zaznaczył Netanjahu.
teraz odtwarzane
Szewach Weiss o wizycie Beaty Szydło w Izraelu

Polsko-izraelskie porozumienie

W czasie wizyty w Jerozolimie zostało podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków jak chociażby brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury.

Premier Beata Szydło z delegacją ministerialną przyleciała do Izraela wczoraj wieczorem. Szefowej rządu towarzyszą, między innymi, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister sportu Witold Bańka.

Dziś Szydło i Netanjahu podpisali wspólną deklarację. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpisali polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

Po zakończeniu polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych Szydło powiedziała, że rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyły historii i przyszłości, wykorzystania nowoczesnych technologii, rozwoju, wymiany młodzieży oraz spraw socjalnych. Przed wylotem z Izraela premier Beata Szydło odwiedzi Instytut Yad Vashem i Bazylikę Grobu Pańskiego oraz spotka się z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej