Telewizja mobilna pod lupą UOKiKu

Urząd podejrzewa, że firmy telekomunikacyjne umówiły się, że będą sabotować współpracę z Info-TV-FM (fot. flickr/shareatt1)

UOKiK rozpoczął sprawdzanie czy Plus, Era, Play i Orange zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję. Operatorzy takim stanowiskiem Urzędu są zaskoczeni i twierdzą, że zaproponowana oferta na mobilną telewizję jest dla nich nieopłacalna.

Wszczęte postępowanie antymonopolowe wyjaśni, czy operatorzy uzgadniali między sobą sposób zachowania wobec hurtowego operatora telewizji mobilnej.

Sprawdzane firmy utworzyły konsorcjum i wspólnie wystartowały w konkursie na operatora telewizji dostarczanej przez telefony komórkowe. Konsorcjum przegrało konkurs z firmą Info-TV-FM, która jednak może świadczyć usługi jedynie współpracując z jednym z tych operatorów komórkowych. Gdy Info-TV-FM nie znajdzie partnera na rynku, koncesja wygaśnie i przypadnie konsorcjum czterech podejrzanych przez UOKiK spółek.

Urząd podejrzewa, że firmy telekomunikacyjne umówiły się, że będą sabotować współpracę z Info-TV-FM - mówi rzecznik UOKiKu Małgorzata Cieloch.

Według UOKiK, każdy z operatorów powinien samodzielnie, w oparciu o własną kalkulację ekonomiczną, oceniać ofertę Info-TV-FM, a decyzja o podjęciu współpracy z operatorem powinna być podjęta samodzielnie, a nie w wyniku wspólnych ustaleń.

Maksymalna sankcja finansowa za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

– Nie uczestniczyliśmy też w żadnym niezgodnym z prawem porozumieniu. Będziemy dalej udzielać UOKiK wszelkich niezbędnych informacji i wyjaśnień. Wielokrotnie publicznie podkreślaliśmy, że biznesowa oferta spółki Info-FM-TV nie spełniała naszych oczekiwań i na zaproponowanych nam warunkach nie mogliśmy jej przyjąć – powiedział rzecznik Grupy TP (do której należy PTK Centertel) Wojciech Jabczyński.

Również rzeczniczka sieci Plus (Polkomtel) Katarzyna Meller zaprzeczyła jakoby jej firma konsultowała z pozostałymi operatorami ofertę Info-TV-FM. – Nie komentujemy decyzji UOKiK. Nie wiemy na podstawie jakich faktów UOKiK doszedł do poniższych wniosków, zatem nie mamy się do czego odnieść – zaznaczyła.

źródło:

Zobacz więcej