RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Cenzura we Francji. Władze zakazały publikacji uśmiechniętych buzi dzieci z zespołem Downa

Francuskie władze uznały, że wizerunek dzieci z zespołem Downa powinien być cenzurowany (fot.youtube.com/ CoorDown)
Francuskie władze uznały, że wizerunek dzieci z zespołem Downa powinien być cenzurowany (fot.youtube.com/ CoorDown)

Najnowsze

Popularne

Władze Francji odrzuciły odwołanie osób z zespołem Downa i ich bliskich w sprawie emisji reklamy społecznej przygotowanej na Światowy Dzień Zespołu Downa w 2014 r. Powód cenzorskiej decyzji francuskich urzędników wydaje się nieprawdopodobny.

Jest kibicem i ma zespół Downa. Teraz zaprzyjaźnił się z ulubionym piłkarzem

To niezwykła znajomość. Piłkarz Pogoni Szczecin Jarosław Fojut spotkał – chyba najwierniejszego kibica drużyny – Robina, 25-latka z zespołem Downa....

zobacz więcej

Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego w tym kraju, uznała, że zezwolenie na publikacje uśmiechniętych twarzy osób z zespołem Downa jest niewłaściwe, ponieważ takie wyrażanie szczęścia „prawdopodobnie narusza spokój sumienia kobiet, które legalnie dokonały innych osobistych wyborów".

Obecna decyzja Rady dotyczy wydarzeń z marca roku 2014. W kilku stacjach TV z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa (ustanowiony w roku 2006) pojawił się videoclip pod tytułem „Dziękuję ci mamo”.

Wzruszająca reklamówka była podziękowaniem za urodzenie i pokazywała radość życia dziecka dotkniętego chorobą zespołu downa. Tymczasem CSA, powołując się na rzekome skargi telewidzów o „szokującym” charakterze filmu; podjęła decyzję o zakazie emisji tego spotu.

Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 11 lat. Od 2012 r. pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów tego dnia na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149.

Tegoroczne hasło: – Moi przyjaciele, moja społeczność – korzyści z integracyjnego środowiska dla dzisiejszych dzieci, jutrzejszych dorosłych, przypomina o konieczności zapewniania możliwości pełnego korzystania przez osoby z Zespołom Downa z przysługujących im praw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej