„Nie wierzę we wcześniejsze wybory”

– Chyba, że rzeczywiście mielibyśmy do czynienia z jakimś daleko idącym tąpnięciem gospodarki. Dzisiaj gospodarka ma się źle i widać to po wszystkich wskaźnikach, ale PO i PSL zostawiło gospodarkę w tak dobrym stanie, że jeszcze przez te dwa lata nawet przy tak aberacyjnej polityce gospodarczej da radę – mówił w programie „Kwadrans polityczny” Rafał Trzaskowski z PO pytany o to, czy w Polsce odbędą się wcześniejsze wybory.

– Nie jest tak, że za rok się zawali gospodarka, ale przy tej nieodpowiedzialnej polityce, przy tych obietnicach, obniżaniu wieku emerytalnego bez żadnej dyskusji, przy tych bardzo drogich i napompowanych propozycjach rządzących, za dwa, czy trzy lata może być niewesoło – mówił Trzaskowski.

Szydło: przed nami wciąż dyskusja nt. systemu emerytalnego

„Deklarowaliśmy, że projekt ustawy obniżający wiek emerytalny to zobowiązanie, którego dotrzymamy w tym roku. I tak się stało” – mówi premier Beata...

zobacz więcej

„Wierzę, że to będzie PO”

Stwierdziła jednak, że nie wierzy we wcześniejsze wybory. – Wątpię żeby Jarosław Kaczyński zdecydował się na tego typu ruch, bo raz już próbował w 2007 roku i wszyscy wiemy jak to się skończyło – powiedział. Pytany o to kto wygra przyszłe wybory, stwierdził, że jeśli PiS będzie szło drogą demontowania państwa, to zwycięzcą może być PO.

– Wierzę w to, że to będzie PO, bo jesteśmy partią doświadczoną, mam nadzieję, że to PO będzie rządzić w Polsce, ale wszystko wskazuje na to, że nie będziemy rządzić sami, że opozycja musi się porozumieć. To musi być jeden zjednoczony front opozycji. Będzie to i PO, i Nowoczesna i być może inne siły – stwierdził. Dodał, że zarówno PO i Nowoczesna muszą się porozumieć, bo bez tego nie odniosą sukcesu. Pytany o gabinet cieni, którą przygotowało PO i brak na tej liście nazwiska Hanny Gronkiewicz-Waltz, odpowiedział, że pełni ona funkcję prezydenta Warszawy i ma zbyt dużo obowiązków by się tym zajmować. – Prezydenci nie mają na to czasu – stwierdził.


Obejrzyj cały program: „Kwadrans polityczny”

Błaszczak: w Polsce powstanie Migracyjne Centrum Kryzysowe

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej.

zobacz więcej

„Merkel jest potrzebna UE”

W programie poruszony został temat Angeli Merkel i jej ponownego wyboru na Kanclerza Niemiec. Trzaskowski stwierdził, że ma nadzieję, że obejmie ona po raz czwarty to stanowisko. – Wydaje mi się, że każda inna alternatywa byłaby mniej pewna. Mam nadzieję, że w Niemczech nie będziemy mieli tego scenariusza, które mamy w innych państwach choćby w Stanach Zjednoczonych gdzie siły, które posługują się populizmem wygrywają wybory – powiedział.

Dodał, że Merkle jest potrzebna Europie, bo jest przewidywalna i ma ogromne doświadczenie. – Myślę, że nie ma sporu w Europie, czy jest potrzebna UE. Co więcej jest potrzebna również w relacjach polsko-niemieckich – stwierdził. Zwrócił uwagę, że powściągliwie zachowuje się wobec rządu PiS. – Ileż to musi wymagać cierpliwości, ale właśnie dlatego, że stosunki polsko-niemieckie są dla niej sprawą nadrzędną – mówił. Pytany, czy Tusk jako szef RE zostanie na drugą kadencję, powiedział, że im bardziej PiS nie będzie chciało go poprzeć, tym bardziej większość Europy będzie go chciało poprzeć.

źródło:
Zobacz więcej