RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Mogę przyjąć uchodźców indywidualnie. Dzieci się wyprowadziły i jest trochę luzu”

– Mógłbym przyjmować uchodźców indywidualnie. Przyjmowaliśmy już Gruzinów i Ukraińców. Jesteśmy gotowi przyjąć też muzułmanów ze strefy wojny. Mamy dom. Dzieci się już wyprowadziły, dlatego jest trochę luzu i nie byłoby z tym problemu – mówił w programie „Gość poranka” TVP Info Marcin Święcicki, polityk PO.

Grupa Wyszehradzka nieugięta. Nadal opowiada się przeciwko kwotom w sprawie migrantów

zobacz więcej

Święcicki jest zdecydowanym zwolennikiem przyjmowania uchodźców. Twierdzi, że chociaż Angela Merkel odpowiada za przyjęcie blisko miliona uchodźców, to nadal jest ma poparcie Niemców. Zaznacza jednak, że 10 tys. uchodźców, którzy pierwotnie mieli trafić do Polski byłoby wcześniej dokładnie sprawdzonych. – Nasze służby miały ich dokładnie sprawdzać. Jeśli byłyby jakieś wątpliwości, to nie byliby przyjmowani – mówił polityk PO.

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) w rozszerzonej formule (z delegacjami z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii), podczas którego omówione zostaną kwestie migracyjno-graniczne związane z napływem imigrantów i uchodźców do Europy.

Głównym tematem rozmów będzie przyszły kształt polityki migracyjnej Unii Europejskiej. „Polityka UE powinna zostać zmodyfikowana tak, aby można było odzyskać pełną kontrolę nad obecnymi ruchami migracyjnymi, obejmującymi Europę za cel oraz efektywnie zapobiegać negatywnym skutkom ewentualnego nagłego zwiększenia presji migracyjnej w kolejnych latach” – informuje MSWiA.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej (1 lipca Polska objęła roczne przewodnictwo w ramach V4) sprzeciwiają się zaproponowanemu przez Komisję Europejską stałemu systemowi dystrybucji uchodźców z konsekwencjami finansowymi dla państw, które mu się nie podporządkują.


Cały program: „Gość poranka” TVP Info

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej