„Afera Amber Gold prawdopodobnie miała parasol polityczny”

– Taka prokuratura nie tylko nie jest potrzebna; taka prokuratura jest szkodliwa – mówił Marek Suski (PiS), komentując w programie „Minęła dwudziesta” działania gdańskich śledczych w sprawie Amber Gold. – Trzeba tę sprawę wyjaśnić do końca, pokazać jej korzenie – mówił Jan Grabiec (PO). A Adam Andruszkiewicz Kukiz ’15 wskazał na konieczność dotarcia do „patronów politycznych” afery.

„Prokuratura lekceważyła sprawę, a mogła wszystkiemu zapobiec”

– Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz lekceważyła sprawę Amber Gold – powiedział Jarosław Krajewski, poseł PiS na konferencji podsumowującej...

zobacz więcej

– Obywatele maja prawo dowiedzieć się wszystkiego o kulisach tej zdumiewającej afery – mówił Jan Grabiec (PO). – Trzeba tę sprawę wyjaśnić do końca, pokazać jej korzenie, bo źródłem całej afery są decyzje z 2006 r. dotyczące tego, jak ma wyglądać nadzór finansowy. Konkretne decyzje polityków PiS, którzy postanowili, żeby wyjąć spod nadzoru finansowego takie instytucje jak SKOK-i i parabanki typu Amber Gold – ocenił.

Marek Suski (PiS), wiceprzewodniczący komisji sejmowej ds. Amber Gold ocenił, że „jest to niewątpliwie afera która zaczęła się w czasach Platformy i nie ma żadnego związku z działaniami PiS”. Mówił, że „ta afera prawdopodobnie, bo na razie jesteśmy na etapie badania tej sprawy, miała parasol polityczny”. – Najprawdopodobniej ci prokuratorzy dobrze wiedzieli, że to jest związane ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej i nie należy tego ruszać. (…) To jest wina sposobu rządzenia Platformy, wina konkretnych ludzi z PO – dodał.

„Czy w Gdańsku było ciche przyzwolenie, żeby nie badać sprawy Amber Gold?”

Goście programu „Woronicza 17” dyskutowali m.in. na temat afery Amber Gold.

zobacz więcej

„Taka prokuratura jest szkodliwa”

Poseł Suski skrytykował też zaniechania gdańskiej prokuratury ws. Amber Gold. – Taka prokuratura nie tylko nie jest potrzebna społeczeństwu; taka prokuratura jest szkodliwa – mówił. – I teraz jest to zasadnicze pytanie: czy to jest zbieg okoliczności, że to się dzieje w Gdańsku? Czy to jest możliwe, żeby bez wsparcia politycznego przez tyle lat nie dokonano żadnej czynności, którą prokurator powinien wykonać? – pytał.

– Tu jest takie przekrzykiwanie się między PiS-em a Platformą. Natomiast wszystkie afery III RP musiały mieć parasol polityczny, żeby zaistnieć – uznał Adam Andruszkiewicz z Kukiz ’15. Wskazał na konieczność dotarcia do „patronów politycznych” afer oraz ukarania winnych.źródło:
Zobacz więcej