Ziobro w „Gościu Wiadomości”: chcemy stworzyć mechanizm eliminujący z zawodu tych, którzy zawiedli

– Planujemy w przyszłym roku przedstawić zmiany zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów tak, aby stworzyć skutecznie działający mechanizm eliminujący z zawodu. Usuwający nie tylko z funkcji kierowniczych, ale z zawodu ludzi, którzy zawiedli i dopuścili się rażącego naruszenia prawa lub uchybili godności zawodu – powiedział w programie „Gość Wiadomości” minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro odpowiadał na pytania dotyczące m.in. zaniedbań prokuratury w sprawie Amber Gold.

Policjantka ws. Amber Gold: kontakt z prok. Kijanko był utrudniony

zobacz więcej

Gość TVP Info był pytany m.in. o o to, z którymi spośród prokuratorów chciałby się „pożegnać”. – Jeżeli chodzi o prokuratorów w Gdańsku, to ci, którzy odpowiadali za kierowanie tą sprawą czy nadzorowali ją, wszyscy stracili, z tego, co mi wiadomo, w każdym razie niemal wszyscy na pewno, swoje stanowiska – odpowiedział Ziobro.

– Jako prokurator generalny dokonałem zasadniczej zmiany kadry kierowniczej prokuratury, również dotyczy to prokuratury apelacji gdańskiej, regionu gdańskiego. Ale niezależnie od tego odpowiedzialność musi zapadać na podstawie postępowań dyscyplinarnych. Niestety poprzednie prawo było bardzo łaskawe dla prokuratorów i sędziów, bo wprowadzało bardzo krótki okres przedawnienia, zaledwie trzyletni. Myśmy to już wydłużyli, w Sejmie, do pięciu lat, i zmieniamy tez mechanizm odpowiedzialności dyscyplinarnej, tak, aby eliminować z zawodu, ale poprzez sąd. Kiedy sąd potwierdzi nieprawidłowości – mówił minister sprawiedliwości.

Prok. Różycki: nigdy nie rozmawiałem z premierem Donaldem Tuskiem

zobacz więcej

Pytany o to, jacy jeszcze świadkowie powinni zostać wezwani przed sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold, Ziobro podkreślił, że chciałby respektować niezależność komisji sejmowej, organu władzy sądowniczej. W jego opinii komisja działa sprawnie, o czym świadczą pierwsze przesłuchania.

Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew, policjantka prowadząca dochodzenie ws. Amber Gold przyznała przed komisją w miniony czwartek, że miała wrażenie, iż „sprawa jest lekceważona przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz”.

Zmiany zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej

Minister podkreślił na antenie TVP Info, że jego zadaniem jest zmienić system, aby – jak powiedział – odpowiedzialność zachodziła wewnątrz struktury prokuratorskiej. – By nie było tak, że ręka rękę kryje i wszyscy się wzajemnie lubią, i załatwią sobie sprawy, a nikt nie ponosi odpowiedzialności, mimo ludzkiej krzywdy – mówił.

– To się zmienia w prokuraturze już teraz, ale to się będzie zmieniać dalej, dlatego że planujemy w przyszłym roku przedstawić zmiany zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej i sędziów, i prokuratorów tak, aby stworzyć skutecznie działający mechanizm eliminujący z zawodu. Usuwający nie tylko z funkcji, to co zrobiłem już, kierowniczych, ale z zawodu ludzi, którzy zawiedli i dopuścili się rażącego naruszenia prawa lub uchybili godności zawodu. To teraz nie działa, można powiedzieć, a będzie działało – zadeklarował minister.źródło:
Zobacz więcej