Konflikt w Jemenie trwa od ponad 600 dni, rozejm… godzinę

Zawieszenie broni w Jemenie zostało złamane po godzinie (fot. EPA/STRINGER)

Już w godzinę po ogłoszeniu zawieszenia broni w Jemenie zostało ono złamane. Koalicja, której przewodzi Arabia Saudyjska, oskarża rebeliantów Huti o użycie pocisków w Taizz – trzecim co do wielkości mieście najbiedniejszego kraju Zatoki Perskiej.

600 dni konfliktu, tysiące ofiar i trzy dni rozejmu. Zawieszenie broni w Jemenie

Walcząca z jemeńskimi rebeliantami Huti koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej ogłosiła, że 72-godzinne zawieszenie broni w Jemenie rozpoczęło się w...

zobacz więcej

Trwający od wczoraj rozejm miał pozwolić na dostarczenie pomocy humanitarnej do części Jemenu kontrolowanych przez bojowników Huti.

Zawieszenie broni w Jemenie miało być szansą na zakończenie trwającej tam wojny. Saudyjskie władze zapowiedziały wcześniej, że 48-godzinny rozejm może zostać przedłużony, jeśli rebelianci z Huti będą go przestrzegali.


Koalicja, której przewodzi Arabia Saudyjska, oskarża rebeliantów Huti o użycie pocisków w Taizz – trzecim co do wielkości mieście najbiedniejszego kraju Zatoki Perskiej. Zbliżone do rebeliantów media podają z kolei, że to saudyjska koalicja przeprowadziła 65 ataków na 7 różnych regionów.


Według relacji arabskich mediów, w wyniku złamania rozejmu 3 osoby zginęły, a 10 zostało rannych, gdy na zachodnią część Taizz spadły pociski. Obie strony konfliktu oskarżają się o przedłużające się oblężenie położonego w górach miasta, w którym zostały uwięzione tysiące cywilów.


Polityczny chaos w Jemenie trwa od 2011 roku, a międzynarodowy konflikt wojenny - od 20 miesięcy. Obecnie jedynie południowa część kraju jest kontrolowana przez rząd popierany przez koalicję międzynarodową, której przewodzi Arabia Saudyjska. W wojnę zaangażowany jest również Iran, popierający drugą stronę konfliktu - szyickich wojowników Huti. Szacuje się że w czasie trwania wojny życie w Jemenie straciło 10 tysięcy osób.

źródło:
Zobacz więcej