RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Nie lękajmy się takiego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera”

– Potrzeba wyrazistego poszanowania Bożego prawa, aby stanowione prawo ludzkie nie było ponad nim i nie dochodziło do łamania sumienia człowieka, lekceważenia tego, co etycznie i moralnie dobre – mówił w sobotę przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, biskup opolski Andrzej Czaja.

Święto Miłosierdzia Bożego w Rok Miłosierdzia

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbywają się uroczyste obchody święta Miłosierdzia Bożego. W tym roku okazja jest...

zobacz więcej

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zakończyła się msza św., podczas której ogłoszony został „Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”. Mszy przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski zaznaczył na wstępie, że dobiega końca nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Hierarcha podkreślił, że „Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana” jest wyrazem osobistej i zbiorowej wdzięczności za Jego niezmienną wierność i miłosierną miłość Jego serca.

– Nie lękajmy się takiego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. Jego panowanie nikomu nie zagraża, bo wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana – powiedział.

Kończy się rok jubileuszowy

W uroczystościach uczestniczy między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, biskupi, kapłani i tłumy wiernych.


Homilię wygłosił natomiast przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, biskup opolski Andrzej Czaja.

– Zamykając rok podwójnego jubileuszu: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski musimy przyznać, że niestety coraz bardziej brakuje w naszym Kościele i Narodzie otwartej tożsamości, która warunkuje i znamionuje rozwój autentycznej wiary i egzystencji chrześcijańskiej. Nie możemy ani rozmazywać, czy zaprzedawać swej identyczności, ani widzieć w człowieku inaczej myślącym, czy inaczej wierzącym od razu przeciwnika, czy wręcz wroga – podkreślał.

Bp. Czaja podkreślił, że trzeba Jezusowi dać pierwsze miejsce we wszystkich sferach życia: rodzinnej, zawodowej i społecznej.

– Potrzeba wyrazistego poszanowania Bożego prawa, aby stanowione prawo ludzkie nie było ponad nim i nie dochodziło do łamania sumienia człowieka, lekceważenia tego, co etycznie i moralnie dobre – mówił.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został ogłoszony przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego. Z racji uroczystości, która jest jednocześnie zwieńczeniem nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski, prezydent Andrzej Duda podarował sanktuarium ozdobny Ewangeliarz, używany podczas tej liturgii. W Łagiewnikach jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej