RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rękopis „Bogurodzicy” wystawiony w Warszawie. Prezentacja tylko w sobotę

Rękopis  „Bogurodzicy” (fot. Biblioteka Narodowa)
Rękopis „Bogurodzicy” (fot. Biblioteka Narodowa)

Rękopis „Bogurodzicy” z połowy XV wieku – trzeci spośród najstarszych zapisów tej pieśni – będzie można zobaczyć w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie. To kolejny pokaz organizowanego przez Bibliotekę Narodową cyklu „Pierwsze/Najstarsze” z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Możemy stracić rękopisy Chopina. Trafiły na aukcje w USA

Na amerykańskich aukcjach pojawiły się rękopisy Fryderyka Chopina, które zostały nielegalnie wywiezione z kraju; możemy je utracić – alarmuje...

zobacz więcej

„Bogurodzica” tradycyjnie uważana jest za pierwszy polski hymn narodowy. Otwiera jednocześnie historię polskiej literatury. Jest to najstarszy zachowany w całości spójny tekst w języku polskim.

Określana była przez Jana Długosza mianem carmen patrium (pieśni ojczystej). Śpiewana w ważnych dla wspólnoty narodowej momentach – przed najważniejszymi bitwami, w trakcie obrzędów koronacyjnych czy podczas podniosłych uroczystości kościelnych – pełniła przez wieki funkcję hymnu narodowego.

W sobotę będzie można także zobaczyć trzy inne wersje pieśni ze zbiorów Biblioteki Narodowej: rękopis cyrylicą ze „Statutu Litewskiego pierwszego”, pierwsze wydanie ,,Bogurodzicy” drukiem oraz „Statuta y przywileje koronne” Jana Herbuta, w którym „Bogurodzica” została zatytułowana jako pieśń ułożona przez św. Wojciecha.

Wykłady i koncert

W trakcie pokazu odbędą się dwa wykłady. O 15.00 profesor dr hab. Paweł Stępień zaprezentuje prelekcję „Pieśń-zagadka. O przeniknionych i nieprzeniknionych sekretach ,,Bogurodzicy”„. Następnie doktor hab. Paweł Gancarczyk zastanowi się nad tym, czy „Bogurodzica” jest bardziej pieśnią rycerską, czy modlitwą.

O 17.00 odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Il Canto, który oprócz „Bogurodzicy” zaprezentuje też inne średniowieczne pieśni maryjne.

Pokaz rękopisu „Bogurodzicy” to przedostania prezentacja w ramach cyklu „Pierwsze/Najstarsze”. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Do końca roku odbędzie się jeszcze jeden pokaz – „Kroniki” Galla Anonima.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej