Miliony dolarów łapówek. Gubernator Rio aresztowany

Skompromitowany gubernator Rio Sergio Cabral usłyszał zarzuty (fot. PAP/EPA/Marcelo Sayao)

Aż 66 mln dolarów przy okazji realizowania wielkich inwestycji miał przyjąć pokątnie Sergio Cabral, gubernator Rio de Janeiro w latach 2007-2014. Pieniądze mieli płacić urzędnikowi przedsiębiorcy budowlani. Cabral został aresztowany m.in. na podstawie zeznań wspólników. Usłyszał też zarzuty.

Brazylia usunęła prezydenta. Dilmę Rousseff zastąpił Michel Temer

Następcą odwołanej z urzędu Dilmy Rousseff został pełniący dotąd obowiązki prezydenta Brazylii Michel Temer. W środę zaprzysiężono go w Kongresie. ...

zobacz więcej

Śledczy ustalili, że łapówki były płacone przy przetargach na roboty inwestycyjne przez właścicieli firm budowlanych. Od dwóch lat przeciwko biznesmenom toczą się dochodzenia dotyczące udziału w gigantycznej aferze łapówkowej koncernu Petrobras, w którą jest zamieszany także były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva.

Większość łapówek były gubernator miał zainkasować w związku z przebudową miejskiej struktury komunikacyjnej, słynnego stadionu Maracana, oraz w toku modernizacji innych obiektów sportowych przed mistrzostwami świata w 2014 roku oraz tegorocznymi igrzyskami olimpijskimi.

Regularne przelewy

Prokurator Lauro Coelho Junior wyjaśnił, że łapówki od przedsiębiorców napływały na konto gubernatora w formie regularnych miesięcznych wpłat różnej wysokości. W sumie były to 224 miliony brazylijskich reali, tj. 66 milionów dolarów według aktualnego kursu.

Przedstawiciel władz oświadczył, że podczas aresztowania Cabrala w jego domu oraz w domach jego współpracowników zajęto liczne dzieła sztuki i „niezwykle drogocenne przedmioty”, które – jak przypuszczają śledczy – stanowiły jedną z form łapówek.

Zatrzymanie byłego gubernatora Rio jest jednym z wątków gigantycznej afery Petrobrasu. Śledczy oceniają rozmiary łapówek wyłudzonych w związku z aferą w największym państwowym koncernie naftowym latach 2004-2014 na 2 miliardy dolarów.

W skandal zamieszane są nie tylko dziesiątki największych firm budowlanych kraju, lecz także liderzy najbardziej reprezentatywnych partii politycznych Brazylii; wielu z nich odbywa już kary więzienia.

źródło:

Zobacz więcej