RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światowy Dzień Wcześniaka. Budynki zaświecą na fioletowo

17 listopada obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Wcześniaka. Jedną z jego tradycji jest podświetlanie charakterystycznych budynków na kolor fioletowy – kolor wcześniaków. W Polsce ten dzień świętowany będzie już po raz szósty. Na fioletowo rozbłysną m.in. Pałac Prezydencki oraz Szpital im. ks. Anny.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców.

Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

.

zobacz więcej

W Polsce co roku rodzi się 26 tys. wcześniaków

Wcześniak to dziecko urodzone między 22., a 37. tygodniem ciąży. Okazuje się, że co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem, W Polsce rodzi się co roku 26 tys. wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem następuje ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło.

Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Brama Brandenburska, wodospad Niagara

Tradycją Światowego Dnia Wcześniaka jest podświetlanie na fioletowo charakterystycznych budynków i obiektów użyteczności publicznej w ramach Global Illumination Initiative. Co roku kolor wcześniaków w geście solidarności przybierają m. in. Empire State Building, Brama Brandenburska, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Polsce, oprócz Warszawy, do obchodów włączyły się także: Poznań, Gdańsk, Kielce, Kraków, Rzeszów, Szczecin, Lublin oraz Bydgoszcz i w tych miastach budynki rozświetlą się na fioletowo.

Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda z okazji obchodów Światowego Dnia Wcześniaka zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli Koalicji dla wcześniaka, aby wspólnie świętować ich dzień. W czwartek wcześniaki zaśpiewają specjalnie przygotowane piosenki i w ten sposób pokażą, że nawet dziecko urodzone przed terminem, dla którego początki były bardzo trudne, otoczone odpowiednią opieką może nadrobić zaległości rozwojowe i stać się radością i dumą swoich rodziców. Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego.

źródło:
Zobacz więcej