Trump w rozmowie z Dudą: Stany Zjednoczone zawsze staną w obronie Polski

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Dyrektor Biura Prasowego kancelarii prezydenta Marek Magierowski poinformował, że Duda przekazał rozmówcy gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich w USA.

Trump o wraku tupolewa: będę próbował pomóc Polsce w tej sprawie

– Na pewno poruszę w rozmowach temat zwrotu wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Słyszałem o tej sprawie i o tym, że...

zobacz więcej

Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce, a prezydent-elekt zaprosił polskiego prezydenta do Stanów Zjednoczonych. – Będziemy poszukiwać terminów dla takiego spotkania albo w Stanach, albo w Polsce – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Polski prezydent pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich i wyraził wdzięczność za jego spotkanie z przedstawicielami Polonii w trakcie kampanii oraz przychylne słowa o Polsce - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Donald Trump – podała prezydencka kancelaria – zapewnił polskiego prezydenta, iż ceni polską społeczność w USA i jej wkład w rozwój amerykańskiego społeczeństwa i amerykańskiej gospodarki. – Podkreślił znaczenie Polski jako sojusznika USA i dodał, że za jego administracji Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w każdym aspekcie dwustronnej współpracy – czytamy w komunikacie.

Polonia popiera Trumpa? Relacja z Chicago

– Chicago i cały stan Illinois jest bastionem Demokratów. Nasi rodacy, którzy tu mieszkają, opowiadają się jednak za kandydatem Republikanów...

zobacz więcej

„Polska jest cenionym sojusznikiem”

Minister Szczerski pytany, czy zapewnienia ze strony amerykańskiego prezydenta-elekta dotyczyły także decyzji warszawskiego szczytu NATO, odparł, iż Trump „podkreślał, że Polska jest cenionym przez niego sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i zapewnił o dobrej współpracy polsko-amerykańskiej za jego prezydentury”.

Wola rozmowy była obopólna – powiedział Szczerski pytany, z czyjej inicjatywy odbyła się środowa rozmowa telefoniczna. Szczerski ocenił rozmowę jako ciepłą i przyjacielską. Donald Trump, który 8 listopada zwyciężył w wyborach prezydenta USA, obejmie ten urząd 20 stycznia 2017 r.

Po ogłoszeniu wyników głosowania w Stanach Zjednoczonych Trump odbył już wiele rozmów telefonicznych ze światowymi przywódcami. Rozmawiał już między innymi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Ukrainy Petro Poroszenką.

źródło:
Zobacz więcej