RAPORT

Pogarda

Fortuna za obraz Muncha. „Dziewczęta na moście” sprzedane

Obraz „Dziewczęta na moście” urzeka spokojem
Obraz „Dziewczęta na moście” urzeka spokojem

Najnowsze

Popularne

Niemal 55 mln dolarów zapłacił anonimowy uczestnik licytacji na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za obraz „Dziewczęta na moście” Edvarda Muncha. To drugie pod względem ceny dzieło norweskiego mistrza.

Kubistyczny portret Picassa z rekordową ceną

Jeden z pierwszych kubistycznych portretów namalowanych przez Pabla Picassa, uznana za kamień milowy w sztuce „Kobieta z Asyżu”, został sprzedany...

zobacz więcej

Namalowany w 1902 roku olej na płótnie o wymiarach 136x125,5 cm przedstawia rozmawiające ze sobą kolorowo ubrane kobiety stojące na moście na tle domów i dużego drzewa. Ostatnim właścicielem dzieła był kolekcjoner, który nabył je w 2008 roku za 30,8 mln dolarów.

Już przed licytacją nowy nabywca zagwarantował cenę 50 mln dolarów. Innych chętnych nie było. Łącznie z opłatami „Dziewczęta na moście” kosztowały go 54,5 mln dolarów.

Najdroższym dziełem norweskiego impresjonisty jest obraz „Krzyk”, za który w ubiegłym roku zapłacono 119,9 miliona dolarów.

W domu aukcyjnym Sotheby’s sprzedano wiele innych obrazów, w tym działa Pabla Picassa i Vincenta van Gogha. Łącznie licytacja przyniosła organizatorom 150 mln dolarów. W środę na aukcji zostanie wystawiony obraz „Muele” Claude’a Moneta. Eksperci uważają, że zostanie sprzedany za co najmniej 45 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej