Raport

Epidemia koronawirusa

„Być może ekshumacje przybliżą nas do prawdy”

– Jedna z hipotez mówi, że do katastrofy przyczyniły się osoby trzecie, więc po sześciu latach trzeba sobie na to pytanie odpowiedzieć – powiedziała w programie „Gość poranka” posłanka PiS Małgorzata Wypych. Jej mąż, Paweł Wypych, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zginął w katastrofie smoleńskiej.

Ekshumacja zakończona. Wydobyte trumny opuściły w nocy wawelskie wzgórze

Na Wawelu w Krakowie rozpoczęły się w poniedziałek po południu przygotowania do ekshumacji ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich,...

zobacz więcej

Na Wawelu w nocy z poniedziałku na wtorek zakończyła się ekshumacja ciał pary prezydenckiej. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wyjęte z sarkofagu pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Przed godz. 1 samochody służb opuściły wawelskie wzgórze. Lech i Maria Kaczyńscy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. To pierwsza z 83 ekshumacji zapowiedzianych przez prowadzącą śledztwo w sprawie katastrofy Prokuraturę Krajową.

Proboszcz parafii na Wawelu: ekshumacja przebiegła zgodnie z planem

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich była pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę.

zobacz więcej

„Nasi obywatele zostali potraktowani jak przedmioty”

– Obecne sekcje nie mają tylko na celu stwierdzenia tożsamości, choć są rodziny, które nie mają pewności, czy grób, nad którym stoją, jest grobem ich bliskiej osoby. Ekshumacje mają na celu stwierdzenie, czy postępowanie w stosunku do naszych bliskich, m.in. sekcje zwłok przeprowadzone nie w Polsce, zostały przeprowadzone zgodnie z procedurami – powiedziała posłanka PiS.

Małgorzata Wypych podkreśliła, że rodziny już od dawna wiedziały o wadliwej dokumentacji medycznej, która przyjechała z Moskwy. Przypomniała, że do tej pory przeprowadzono dziewięć ekshumacji i w sześciu przypadkach stwierdzono poważne nieprawidłowości i że toczą się teraz postępowania ws. tzw. zdrady dyplomatycznej.

Jej zdaniem warto przeciąć wszelkie spekulacje. – Jedynym sposobem są ekshumacje, które mają na celu sprawdzenie, czy nie doszło do bezczeszczenia zwłok. Nasi obywatele zostali potraktowani jak przedmioty, a nie jak osoby, które były w oficjalnej delegacji – mówiła Małgorzata Wypych na antenie TVP Info.

Posłanka ma nadzieję, że uda się odzyskać w końcu wrak TU-154M, a jego badania pozwolą odpowiedzieć „na same trudne pytania, które są w tej sprawie”. Wypych powiedziała, że być może dzięki rozwijającym się technologiom, uda się z wraku wyczytać wiele informacji, mimo że „został umyty i spreparowany”.

źródło:
Zobacz więcej