RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzułmanin zastąpi Clinton? Demokraci szukają lidera

Keith Ellison jest pierwszym muzułmaninem wybranym do Kongresu (fot. Samuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images)
Keith Ellison jest pierwszym muzułmaninem wybranym do Kongresu (fot. Samuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images)

Po porażce Hillary Clinton w wyborach prezydenckich Partia Demokratyczna szuka przyczyny klęski i nowego lidera. Jednym z kandydatów na szefa Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) jest czarnoskóry Keith Ellison, pierwszy muzułmanin wybrany do Kongresu.

Clinton znalazła winnego swojej porażki: to szef FBI

Kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton oskarżyła dyrektora FBI o to, że doprowadził do jej porażki wyborczej. Według...

zobacz więcej

Gdyby Clinton została 45. prezydentem USA, to ona byłaby liderem partii. Wobec porażki kandydatki, kluczową osobą w jej ugrupowaniu będzie szef Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej. Trwają poszukiwania kandydatów.

Eksperci wskazują, że nowy szef DNC ma nadać partii nowy ton i wyznaczyć program przed wyborami do Kongresu w 2018 roku, podczas których Demokraci będą próbowali odrobić straty po ubiegłotygodniowych wyborach. Republikanie nie tylko bowiem będą mieli prezydenta Donalda Trumpa, ale także utrzymali większość w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Trump zabrał elektorat

Lewicowe skrzydło w partii uważa, że nowy lider DNC zamiast koncentrować się na zadaniu zbierania funduszy na partię, powinien skupić się na odzyskaniu wyborców z klasy robotniczej. Z analiz wynika, że tradycyjni wyborcy Demokratów tym razem głosowali na kandydata Republikanów.

– Potrzebujemy kogoś o zdecydowanie lewicowych poglądach – podkreślił na antenie telewizji NBC senator Demokratów Cory Booker z New Jersey, nie wskazując jednak żadnego nazwiska.

– Potrzebujemy kogoś nowego. Na czele DNC powinien być ktoś, kto reprezentuje młodszą, bardziej strategiczną, bardziej lewicową i różnorodną Partię Demokratyczną – napisała z kolei w oświadczeniu kongresmenka Bonnie Watson Coleman, też z New Jersey.

Pojednawczy ton Trumpa: miałem śliczny telefon od Clinton

W swoim pierwszym wywiadzie od wygrania wyborów prezydenckich Donald Trump zasygnalizował złagodzenie swego stanowiska w niektórych sprawach i w...

zobacz więcej

Poparcie Sandersa

Coleman uważa, że nowym szefem DNC powinien zostać Keith Ellison, kongresmen z Minnesoty, współprzewodniczący parlamentarnej grupy posłów lewicowych. Jego kandydatura cieszy się poparciem między innymi senatora z Vermont Berniego Sandersa, rywala Clinton w prawyborach prezydenckich Demokratów.

Ponieważ Ellison jest muzułmaninem, jego wybór na szefa DNC byłby – zdaniem jego zwolenników – sygnałem, że partia stawia na różnorodność.

Wstępnie wybory nowego szefa DNC zaplanowano na przyszły tydzień, pojawił się jednak wniosek, by dać członkom partii więcej czasu na dyskusję o tym, co doprowadziło do wyborczej klęski.

Sam Ellison przyznał w niedzielę w telewizji ABC, że partia musi się przebudować „oddolnie”, kładąc nacisk na lokalne wybory i lokalnych liderów, by zapewnić większą frekwencję. – Partia potrzebuje przede wszystkim wyborców, a nie donatorów – ocenił. Zaznaczył, że już niedługo ogłosi, czy będzie się starał o przywództwo w partii.

Media wskazują, że o rolę lidera Demokratów mogą też starać się były gubernator Vermont Howard Dean, były gubernator Maryland, który startował w prawyborach prezydenckich Demokratów Martin O'Malley oraz Jaime R. Harrison, szef Partii Demokratycznej w Karolinie Południowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej