Europol rozbił gang. Przemytnicy przerzucili na Wyspy 6 tysięcy Ukraińców

Organizacja ułatwiała imigrantom zdobycie wiz, które umożliwiały im wjazd do strefy Schengen (fot. Peter Macdiarmid/Getty Images)

Międzynarodowa grupa policjantów rozbiła siatkę przemytników ludzi. Organizacja przerzuciła co najmniej 6 tysięcy Ukraińców do Wielkiej Brytanii. Zatrzymano 115 osób, w tym szefów gangu – poinformowała w niedzielę hiszpańska policja.

Szydło w PE o milionie uchodźców z Ukrainy. Ambasador: to nie uchodźcy, oni tu pracują i płacą podatki

– Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej – powiedział o żyjących w Polsce...

zobacz więcej

Jak wynika z komunikatu, siatka działała na Ukrainie, w Polsce, Hiszpanii, Belgii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Hiszpańska policja przeprowadziła tę akcję we współpracy z funkcjonariuszami z Belgii, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. Koordynował ją Europol.

Zdecydowana większość ze 115 zatrzymanych osób to ukraińscy imigranci, którzy wpadli w ręce policji na różnych lotniskach m.in. w Hiszpanii, Belgii czy we Francji, skąd chcieli polecieć do Wielkiej Brytanii. Ukraińcy posługiwali się fałszywymi dokumentami, które przekazała im siatka przestępcza.

Ponad sto fałszywych polskich paszportów u szefa gangu

Wśród zatrzymanych są szefowie gangu z Hiszpanii, Ukrainy i Polski. Najważniejszy z nich został zatrzymany w Barcelonie, gdzie mieszkał ze swoją partnerką. W ich mieszkaniu znaleziono ponad sto fałszywych polskich dowodów tożsamości. Według hiszpańskiej policji dokumenty były bardzo dobrze podrobione. Wcześniej organizacja korzystała ze skradzionych, ale porzuciła tę praktykę po zatrzymaniach na lotniskach.

Szef siatki zajmował się dystrybucją podrobionych dokumentów i planował podróże imigrantów z Europy Wschodniej na Wyspy Brytyjskie. W Rumunii zatrzymano mężczyznę odpowiedzialnego za ich werbowanie. Człowiek ten wraz z córką prowadził biuro podróży i za jego pośrednictwem kupował Ukraińcom bilety lotnicze.

Imigranci także na polskiej granicy. Już prawie 3 tys. zatrzymanych, to głównie Ukraińcy

Rośnie liczba nielegalnych imigrantów starających się przedostać do Polski. W tym roku Straż Graniczna zatrzymała prawie 3 tys. osób. To o blisko...

zobacz więcej

Z kolei w Polsce zatrzymano dwóch członków organizacji. W ich mieszkaniu policja skonfiskowała wiele podrobionych polskich dokumentów.

– Organizacja ułatwiała imigrantom zdobycie wiz, które umożliwiały im wjazd do strefy Schengen przez kraje sąsiadujące z ich krajem, głównie przez Polskę. Gdy już tam dotarli, przekazywano im fałszywe dokumenty, przede wszystkim polskie dowody tożsamości lub rzadziej paszporty państw bałtyckich, z którymi mogli bez problemów podróżować – czytamy w komunikacie hiszpańskiej policji.

Następnie imigranci byli przewożeni m.in. do Hiszpanii, Francji czy Belgii, gdzie przekazywano ich innym członkom siatki i gdzie czekali na odpowiedni moment, by udać się do Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj lecieli do stolicy Irlandii, Dublina, skąd następnie promem udawali się do Wielkiej Brytanii.

Wydano trzy europejskie nakazy aresztowania wobec osób, które wciąż są na wolności. Chodzi m.in. o Ukraińca, który działał w Wielkiej Brytanii. Śledztwo w sprawie tego gangu trwało od początku 2015 roku.

źródło:

Zobacz więcej