RAPORT

Pogarda

Legiony Polskie i „Marsz Pierwszej Brygady”. Co pozostawił nam Józef Piłsudski?

„My pierwsza brygada, strzelecka gromada” (fot.Wikipedia/nieznany)
„My pierwsza brygada, strzelecka gromada” (fot.Wikipedia/nieznany)

Najnowsze

Popularne

Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w. Skupiły w sobie oddziały „Strzelca” Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego.

„Bądźmy razem. Bez względu na to, kto w jakim idzie marszu i jakie ma poglądy”

– Bądźmy razem. Bez względu na to kto, w jakim idzie marszu i jakie ma poglądy. Bo przecież wzrok nas wszystkich zwrócony jest w tę samą stronę. Ku...

zobacz więcej

Powołanie Legionów do życia było konsekwencją wkroczenia 6 sierpnia 1914 roku na teren zaboru rosyjskiego – do Królestwa Polskiego – I Kompanii Kadrowej, znajdującej się pod komendą Józefa Piłsudskiego, złożonej z dotychczasowych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich.

– Odtąd nie ma ani Strzelców, ani drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi – mówił Piłsudski przed wymarszem I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.

Oddziały strzeleckie Piłsudskiego, który zdecydował o ich przyłączeniu do powstających Legionów otrzymały nazwę 1. Pułku Piechoty Legionu Polskiego. Został on następnie, na przełomie 1914 i 1915 roku, rozbudowany i przekształcony w I Brygadę.

1. Pułk toczył w 1914 roku boje m.in. pod Anielinem, Laskami i Krzywopłotami oraz najcięższy i najkrwawszy w tym roku bój pod Łowczówkiem 22-25 grudnia.

Piłsudski dążył do objęcia kontroli nad całymi Legionami oraz do jak największego ograniczenia wpływów austriackich.

Przez Legiony przewinęło się ok 35-40 tys. żołnierzy. Poległo ok. 3 tysięcy. 1358 żołnierzy Legionów otrzymało order Virtuti Militari.

Otwarta po 200 latach. Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie

Do tej pory budowę świątyni wsparło ponad 80 tys. darczyńców. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, a ona sama liczy ok. 3 tys. metrów...

zobacz więcej

„Najdumniejsza polska pieśń”

– Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zyskuje coraz większą popularność. Ze Świętem Niepodległości kojarzą się szczególnie dwa utwory - skoczna i wesoła „Pierwsza Kadrowa" i „Marsz Pierwszej Brygady", nazwany przez Piłsudskiego „najdumniejszą polską pieśnią” – stwierdził Mirosław Racewicz z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

– W ostatnich latach idea wspólnego śpiewania nabrała większego znaczenia, choć istniała ona zawsze, ponieważ Polacy są takim narodem, który lubi śpiewać piosenki patriotyczne – podkreśla dyrektor Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Adam Martin.

– Ogromną popularnością do dzisiaj – mówi Martin – cieszy się piosenka pt. „Pierwsza Kadrowa", która powstała podczas wymarszu oddziałów piechoty z Krakowskich Oleandrów do Kielc.

– Tekst napisali Tadeusz Ostrowski i Wacław Graba-Łęcki, dwaj żołnierze Pierwszej Kadrowej. Piosenka jest krótka, melodia tej piosenki to jest melodia ludowa pt. „Siwa gąska, siwa.

Najsłynniejszą pieśnią Legionów Polskich utworzonych przez Józefa Piłsudskiego jest „Marsz Pierwszej Brygady", który – jak mówi kierownik muzyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Mirosław Racewicz – marszałek Józef Piłsudski nazwał „najdumniejszą polską pieśnią".

Utwór powstał około 1914 roku. – Melodia marsza oparta jest na znanym utworze kompozytora rosyjskiego, który był wykonywany w Kielcach. Orkiestra dęta rosyjska zostawiła w Kielcach nuty, które przejął potem kapelmistrz orkiestry strażackiej i on zaadaptował marsz do potrzeb tej orkiestry. Po wkroczeniu Legionistów orkiestra została włączona do Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego i pieśń stała się jej hymnem – opowiada Racewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej