RAPORT

Pogarda

„Mam nadzieję, że przez kolejne trzy lata uda się pokazać, że to udana reforma”

Najnowsze

Popularne

– Przychodzi zmiana, dyskutowaliśmy bardzo długo o tej zmianie, eksperci pracowali od lutego przy podstawach programowych, teraz pokazujemy, jak ta zmiana będzie wyglądała. Trzeba dotrzeć do każdej szkoły, każdego nauczyciela, rodzica – powiedziała w programie „Minęła dwudziesta” minister edukacji Anna Zalewska.

– Po pierwsze gimnazja a test PISA, test międzynarodowy badań umiejętności 15-latka, to nie są kwestie ze sobą związane, to nie jest dowód na to, że gimnazja dobrze funkcjonują. Analiza tego badania pokazuje, że tam gdzie nasza młodzież doskonale odtwarza, nie potrafi rozwiązać problemów i współpracować. Z tych badań wynika, że jesteśmy na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o sympatię 15-latka do szkoły – powiedziała minister edukacji.

„Pokazujemy, jak ta zmiana będzie wyglądała”

Szefowa rządu we wtorek poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o reformie systemu oświaty przygotowany przez minister Annę Zalewską. W miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

– Przychodzi zmiana, dyskutowaliśmy bardzo długo o tej zmianie, eksperci pracowali od lutego przy podstawach programowych, teraz pokazujemy, jak ta zmiana będzie wyglądała – mówiła. Dodała, że teraz trzeba dotrzeć do każdej szkoły, rodzica, by pokazać, że jest to zmiana bezpieczna i dobra. – Już jutro spotykamy się z wojewodami, kuratorami, chcemy dotrzeć do każdej szkoły z informacją – powiedziała Zalewska.


Obejrzyj cały program: „Minęła dwudziesta”

„Przekształcenie gimnazjów w szkołę podstawową będzie naturalną drogą”

Minister wyjaśniała, że przepisy były tak konstruowane, aby były jak najprostsze. – Przez pięć lat 2080 gimnazjów będzie miało czas, by bezpiecznie przekształcić się w szkołę podstawową lub, jeżeli będą takie decyzje samorządu, w liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę branżową. W szkole podstawowej zostaje ten sam dyrektor, nauczyciele, w zespołach szkół zostają ci sami nauczyciele i dyrektor, zmienia się szyld – powiedziała.

Jej zdaniem przekształcenie gimnazjów w szkoły podstawowe tam, gdzie funkcjonują one wspólnie będzie naturalną drogą. Zwróciła uwagę, że ministerstwu zależy na zmniejszeniu obwodów oraz na tym, by zlikwidować dwuzmianowość nauki. Pytana o ryzyko utraty pracy przez nauczycieli, powiedziała, że jest 2050 nowych miejsc pracy. – O tyle więcej etatów jest w wychowaniu przedszkolnym. Pojawi się 5 tysięcy nowych oddziałów, czyli przybędzie prawie tyle samo miejsc pracy dla nauczycieli – wyjaśniała.

Zapewniła, że pod koniec listopada gotowe będą podstawy programowe. – Pierwszy raz w MEN spotkały się wszystkie wydawnictwa – powiedziała. Minister edukacji wyraziła nadzieję, że dzięki tej bardzo trudnej ważnej dla dzieci i rodziców reformie uda się wygrać obecnemu rządowi następne wybory i, że przez następne miesiące i kolejne trzy lata uda się pokazać, że to udana reforma.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej