RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nurkował po morskie ogórki, znalazł... bombę atomową

Bomba zaginęła w 1950 roku (fot. bbc.com)
Bomba zaginęła w 1950 roku (fot. bbc.com)

Pewien zawodowy nurek miał zebrać strzykwy w wodzie, u wybrzeży Kanady. Tymczasem natrafił na dziwny metalowy przedmiot. Prawdopodobnie to zaginiony pocisk atomowy z zatopionego przed laty amerykańskiego bombowca – donosi BBC News.

Nurek głaszcze rekina i nic się nie dzieje. Zobacz groźnego pieszczocha [WIDEO]

Rekiny budzą grozę i sieją spustoszenie. Czy słusznie? Rekin z akwarium w Nowej Kaledonii jest bardzo przyjacielski. Do tego stopnia, że przytula...

zobacz więcej

Kanadyjczyk Sean Smyrichinsky nurkuje zawodowo i zbiera owoce morza dla różnych firm. Tym razem miał znaleźć strzykwy, czyli tzw. ogórki morskie. To zwierzęta żyjące na dnie, które swoją potoczną nazwę zawdzięczają podobieństwu do zielonego warzywa. Wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, ale też jako element diety, m.in. w kuchni azjatyckiej.

Czy to UFO?

Jakież było zdziwienie nurka, gdy u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej, będącej kanadyjską prowincją na zachodnim wybrzeżu kraju, odnalazł na dnie dziwne metalowe urządzenie, podobne do latającego spodka. – Myślałem, że to UFO, było płaskie z dziurką w środku, wielkości dużego łóżka – mówił.

Kanadyjski Departament Obrony wydał oświadczenie, że może to być pocisk atomowy z zaginionego amerykańskiego bombowca B-36, który rozbił się w tamtej okolicy w 1950 roku. Według władz bomba nie zawiera aktywnej substancji jądrowej.

Na miejsce wysłano okręt wojenny, aby sprawdzić znalezisko.

Historia zaginionego bombowca nurtowała historyków od 66 lat. Maszyna leciała do bazy lotniczej Carswell w Teksasie. Brała udział w tajnej misji, podczas której symulowano atak nuklearny. Bombowiec miał jednak na pokładzie prawdziwy pocisk atomowy. Maszyna rozbiła się w morzu. Zginęło pięciu żołnierzy z 17-osobowej załogi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej