RAPORT

Pogarda

CBA: jest wniosek o wygaśnięcie mandatu prezydenta Lublina

Kontrolę w lubelskim ratuszu CBA wszczęło wiosną 2016 roku (fot. Facebook/CBA)
Kontrolę w lubelskim ratuszu CBA wszczęło wiosną 2016 roku (fot. Facebook/CBA)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk może stracić stanowisko. Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca mu złamanie prawa. Biuro składa wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta.

Sprawa wynajmu. Prezydent się broni

zobacz więcej

– W wyniku przeprowadzonej przez CBA kontroli ustalono, że prezydent Lublina złamał art. 4 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Dlatego Biuro składa wniosek do Rady Miasta Lublina o wygaszenie mandatu prezydenta – informuje Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. 

Kontrolę w lubelskim ratuszu CBA wszczęło wiosną 2016 roku. Podczas niej ustalono, że w latach 2014 – 2016 Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zasiadał w radzie nadzorczej PZU Życie. Zdaniem Biura doszło tutaj do złamania ustawy antykorupcyjnej, która mówi, że wójt, burmistrz czy prezydent nie może zasiadać w radach nadzorczych spółek prawa handlowego. 

PZU Życie została założona w 1991 roku przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń, Polski Bank Rozwoju i Bank Handlowy. Od 2002 roku jedynym udziałowcem spółki jest PZU S.A. – czyli jedna z najważniejszych spółek skarbu państwa.

Krzysztof Żuk, prezydentem Lublina jest od 2010 roku. Wcześniej był wiceministrem Skarbu Państwa. W 2015 roku był jednym z organizatorów założenia komitetu poparcia dla Bronisława Komorowskiego w wyborach na Prezydenta RP.

Rada zdecyduje 

PZU Życie to nie jedyna rada nadzorcza w której zasiadał Żuk. Jeszcze w 2009 roku, jako przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, został powołany do rady nadzorczej Polskiego NLG – czyli państwowej spółki, której celem jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Żuk nie zgadza się z wynikami kontroli CBA. 6 listopada 2016 roku na specjalnie zwołanej konferencji prasowej kwestionował ustalenia Biura. Twierdził że padł ofiarą nagonki politycznej i odmówił podpisania protokołu pokontrolnego. 

Wnioskiem CBA o wygaśnięcie mandatu prezydenta Lublina zajmie się teraz Rada Miasta Lublina. Jeśli zdecyduje, że prezydent może pozostać na stanowisku wtedy sprawa trafia do wojewody, który wydaje postanowienie zastępcze. Zarówno od decyzji rady miasta, jak i postanowienia wojewody Żukowi przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. Dopiero prawomocny wyrok sądu pozbawia prezydenta mandatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej