Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Chiny: 10 mld euro na fundusz inwestycyjny dla projektów w Europie Środkowej i Wschodniej

Chińczycy chcą zainwestować 10 mld Euro w Europie środkowej i Wschodniej(fot. China Photos/Getty Images)

Jak poinformowała w niedzielę chińska prasa gospodarcza, nowy fundusz inwestycyjny utworzony przez Chiny na realizację projektów w Europie Środkowej i Wschodniej rozpocznie działalność z kapitałem w wysokości 10 mld euro.

Z Chinami o gospodarce. Szczyt w Rydze z udziałem premier Szydło

– Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami – powiedziała w sobotę w Rydze premier Beata Szydło, która wzięła udział...

zobacz więcej

Chiński premier Li Keqiang, zapowiedział w sobotę podczas spotkania szefów państw i rządów na szczycie „16+1” w Rydze, że Chiny utworzą nowy podmiot w celu finansowania inwestycji w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Premier nie podał wówczas szczegółów funduszu.

Jak informuje chińska prasa gospodarcza, fundusz, który będzie zarządzany przez największy chiński bank – Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy (ICBC) – może wzrosnąć nawet do 50 mld euro. Fundusz ma być przeznaczony na finansowanie m.in. projektów infrastrukturalnych i w sektorze dóbr konsumpcyjnych.

Do grupy „16+1” należą Chiny oraz Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

źródło:

Zobacz więcej