RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Musiał mieć kontakty z komitetem przy ONZ”. „Rząd PiS chce nas wypisać i z UE, i z ONZ”

Najnowsze

Popularne

– Być może doszło do złamania ślubowania, które złożył przed parlamentem. Musiał mieć kontakty z z komitetem, skoro jeszcze przed upublicznieniem tej opinii powiedział o tym, że ona będzie – tak Beata Mazurek, rzecznik prasowy Klubu Parlamentarnego PiS komentowała reakcję Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich na raport Komitetu Praw Człowieka przy ONZ, krytyczny wobec polskich władz. – Mam wrażenie że pani poseł oraz rząd PiS chcą nas wypisać nie tylko z UE, ale też z ONZ – ripostował drugi gość programu „Dziś wieczorem”, Paweł Rabiej – jeden z liderów Nowoczesnej.

„Polacy lubią nowoczesne muzea”

– Jest tak, że pracujemy w chwili obecnej nad taką instytucją, która nie będzie umieszczona bezpośrednio w Ministerstwie Kultury – mówił prof....

zobacz więcej

Działający przy ONZ Komitet Praw Człowieka opublikował w piątek na swojej stronie internetowej raport dotyczący przestrzegania przez Polskę praw człowieka. Członkowie komitetu wyrazili w nim m.in. zaniepokojenie sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego i wątpliwości wobec planów wytaczania procesów za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”.

O projekcie powołania instytucji, która będzie walczyła o dobre imię Polski, mówił niedawno w TVP Info wicepremier prof. Piotr Gliński. Miałaby ona powstać „w pewnej instytucji związanej z Ministerstwem Kultury, po przekształceniach w Ministerstwie Skarbu” – powiedział szef resortu kultury.

W piątek, po opublikowaniu raportu komitetu ONZ Adam Bodnar wyraził nadzieję, że „zostaną wypełnione rekomendacje z dokumentu wynikające”.

Rzecznik rządu: Rzepliński powinien zastanowić się, jaką pełni funkcję

Zaniepokojenie sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wyraził w piśmie działający przy ONZ Komitet Praw Człowieka. Rafał Bochenek,...

zobacz więcej

Goście sobotniego programu „Dziś wieczorem” komentowali też zapowiedzi raportu, jakie RPO publikował w mediach społecznościowych.

– Są pewne standardy ONZ, procedury prawne. To, że RPO kontaktuje się ze swoimi odpowiednikami w różnych krajach oraz – że wie, że ukaże się raz na pięć jakiś raport związany z oceną sytuacji politycznej w Polsce, to nie jest nic złego – ocenił Paweł Rabiej.

– Nie było bezstronności. Być może doszło do złamania ślubowania, które złożył przed parlamentem – nie zgodziła się Beata Mazurek. – Musiał mieć kontakty skoro jeszcze przed upublicznieniem tej opinii powiedział o tym, że ona będzie. Uważam, że pan Bodnar nie reprezentuje wszystkich Polaków. Reprezentuje swoje środowisko polityczne – oceniła. – Mam wrażenie że pani poseł oraz rząd PiS chcą mas wypisać nie tylko z UE, ale też z ONZ – ripostował Rabiej.

Poseł Nowoczesnej zauważył, że w przypadku ścigania za określenia „polskie obozy śmierci” zastrzeżenia komitetu dotyczą nie tego, że nie należy tego robić, tylko tego, czy – jak powiedział – przepisy polskiego prawa są wystarczające, żeby skłonić różne podmioty zagraniczne, żeby to respektować. – To (walka z tego typu określeniami – red.) jest rola dla dyplomatów, edukacji. Niech oni tłumaczą, że takich obozów nie było – dodał.

Obejrzyj cały program „Dziś wieczorem”

teraz odtwarzane
Kuriozalny raport o Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej