RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tytoniowe gangi idą na rekord. Kolejna manufaktura zlikwidowana

Najnowsze

Popularne

Ponad 25 milionów papierosów, można by wyprodukować z tytoniu, który odnaleźli wrocławscy funkcjonariusze CBŚP w rzekomo opuszczonym magazynie w okolicach Rawicza. W budynku urządzono kompletną linię do produkcji krajanki tytoniowej, 9 ton suszu i 18 ton już pokrojonego tytoniu. Wartość przejętego towaru oszacowano na 16,5 mln zł.

Rekordowa kontrabanda przechwycona na granicy z Białorusią. Celnicy odkryli papierosy warte 3 mln złotych

Rekordową próbę przemytu papierów udaremnili celnicy na polsko-białoruskim kolejowym przejściu granicznym. W wagonach pociągu towarowego, który...

zobacz więcej

Funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia, rozpracowujący producentów nielegalnych papierosów, zdobyli informacje, że w jednej z wsi w okolicach Rawicza, działa prężnie prosperująca krajalnia tytoniu.

Takie manufaktury są elementem systemu wytwarzania podrabianych papierosów. Gangsterzy, chcąc zminimalizować straty w razie wpadki, starają się rozdzielać produkcję. W jednym miejscu tytoń jest sortowany i krojony, w innym zaś robi się z niego papierosy. Przed laty podobnie działali producenci amfetaminy, którzy część procesu przeprowadzali w jednym miejscu, by dokończyć produkcji w innym.

Zlikwidowano rekordową „fabrykę” papierosów; miały trafić na Zachód

Nielegalna „fabryka tytoniowa” zlikwidowana. Policjanci krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariusze Izby Celnej w Krakowie...

zobacz więcej

Uciekli w ostatniej chwili

Z informacji operacyjnej wynikało, że policjanci muszą się śpieszyć, nim producenci zwiną interes i przeniosą się w inny region kraju. Razem ze legnickimi pogranicznikami wkroczyli, więc do zapuszczonego magazynu. Wszystkie okna w pomieszczeniu były zabite deskami, aby nie można było zobaczyć, co się dzieje w środku.

– W środku funkcjonariusze odkryli kompletną linię do produkcji krajanki tytoniowej, 9 ton suszu i prawie 16 ton gotowej krajanki. To jedna z największych krajalni zlikwidowana przez służby w tym roku. Towar i maszyny trafiły do magazynów celnych – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Wiele wskazuje na to, że pracownicy krajalni zdążyli uciec z pomieszczeń w ostatniej chwili. Zostawili, bowiem działające maszyny. Policjanci zapowiadają jednak, że ujęcie pracowników i właścicieli manufaktury, to kwestia czasu.

Krajalnia zlikwidowana przez policjantów (fot. CBŚP)
Krajalnia zlikwidowana przez policjantów (fot. CBŚP)

Niechlubny rekord

Z dostępnych statystyk wynika, że policjanci CBŚP coraz dotkliwiej uderzają w te grupy przestępcze, specjalizujące się w obrocie podrobionymi papierosami, a także organizujących nielegalne fabryki papierosów i wytwórnie krajanki. W 2015 r. policjanci CBŚP zlikwidowali 59 wytwórni krajanki tytoniowej (w 2014 - 24) oraz 9 fabryk papierosów (w 2014 r. - 4). Rok temu zabezpieczono też prawie 187 mln nielegalnych papierosów (w 2014 r. - prawie 89 mln) i ponad 437 ton krajanki tytoniowej (w 2014 r. - ponad 239 ton). – Nie mamy wątpliwości, że rok 2016 r. będzie rekordowy, jeśli chodzi o produkcję i handel nielegalnymi papierosami – mówi oficer CBŚP.

Krajalnia zlikwidowana przez policjantów (fot. CBŚP)
Krajalnia zlikwidowana przez policjantów (fot. CBŚP)

Według nieoficjalnych informacji, Polska zajmuje w krajach Unii Europejskiej czołowe miejsce wśród producentów nielegalnych papierosów.

Krajalnia zlikwidowana przez policjantów (fot. CBŚP)
Krajalnia zlikwidowana przez policjantów (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej