RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chciał rzucić krzesłem w Komorowskiego? Grozi mu kara za planowanie zamachu

Pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za usiłowanie dokonania zamachu na Bronisława Komorowskiego żąda prokuratura dla Marka Majchra. Mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, gdy z krzesłem przyszedł na przedwyborczy wiec ówczesnego prezydenta. Proces w sprawie zakończył się w piątek przed krakowskim sądem. Wyrok ma zapaść 16 listopada.

Chciał zaatakować krzesłem Bronisława Komorowskiego? Usłyszał zarzuty, grozi mu 5 lat za kratkami

zobacz więcej

Oskarżony w liście odczytanym w sądzie przez jego obrońcę twierdził, że krzesło miało służyć jako rekwizyt happeningu nawiązującego do marcowej wizyty Bronisława Komorowskiego w japońskim parlamencie. Prezydent omyłkowo stanął wówczas na krześle.

Majcher został oskarżony, że w trakcie przedwyborczego wiecu Komorowskiego na Rynku Głównym w Krakowie wyzywał wchodzącego na scenę prezydenta. Następnie stojąc w tłumie miał zamachnąć się usiłując rzucić w niego krzesłem. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy w cywilu. – Zdaniem oskarżenia istniało realne zagrożenie dla bezpieczeństwa prezydenta – mówił w trakcie rozprawy prokurator Andrzej Kabat.

Oskarżony odpowiada także za posługiwanie się podczas zatrzymania cudzym dokumentem i podawanie nieprawdziwej tożsamości „Marek Marecki”.

Prezydent spóźniony na wiec w Krakowie. Winny... korek na zakopiance. „Zbudujemy S7”

Ponad 1,5 godz. spóźnił się ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski na wiec wyborczy na Rynku Głównym w Krakowie. Powód był prozaiczny:...

zobacz więcej

Zakłócane wiece

To nie był jedyny przypadek, gdy wiece Komorowskiego były zakłócane. W kwietniu 2015 r. podczas wizyty w Lublinie przeciwnicy byłego prezydenta przynieśli krzesła wykonane z balonów. Padały okrzyki: „Stań na krzesło” oraz „Gdzie masz słownik”, co było aluzją do incydentu z krzesłem w Japonii oraz błędów ortograficznych, które zdarzało się popełniać Komorowskiemu. Ten wdał się wówczas w dyskusję z tłumem, którą zakończył słowami: „I tak przegracie”.

Miesiąc później podczas wizyty w Toruniu funkcjonariusze BOR zatrzymali mężczyznę, który miał usiłować napaść na Komorowskiego. – Odebrałem to jako atak i zagrożenie – komentował były prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej