RAPORT

Pogarda

CBŚP przechwyciło broń i amunicję. Można nią było uzbroić pluton wojska

Najnowsze

Popularne

36 sztuk broni w tym: kałasznikowy, skorpiony, raki, pistolety oraz 3,5 tys. sztuk amunicji przechwycili funkcjonariusze wrocławskiego CBŚP. Z ustaleń śledczych wynika, że działający na Dolnym Śląsku rusznikarz przerabiał ma masową skalę tzw. broń kolekcjonerską, którą bez problemów można kupić w Czechach lub na Słowacji. Policjanci nie kryją, że w taki sposób zbroją się nie tylko zorganizowane grupy przestępcze, ale także ludzie, którzy nie mogą liczyć na pozwolenie na broń.

Potężny cios CBŚP w handlarzy narkotyków i broni

10 sztuk broni, 500 sztuk amunicji i siedem kg amfetaminy zabezpieczyli funkcjonariusze CBŚP podczas akcji wymierzonej w gang handlujący...

zobacz więcej

Na trop rusznikarza i handlarzy bronią, policjanci CBŚP wpadli kilka tygodni temu. W połowie października wspólnie z pograniczami zatrzymali w Jędrzychowicach, dwóch mężczyzn w wieku 60 i 28 lat. Wieźli ze sobą pistolet maszynowy, domowej produkcji tłumik i amunicję do broni maszynowej.

Kilka godzin później zatrzymano 60-letniego mężczyznę. W jego mieszkaniu znaleziono części, pomocne w przerabianiu broni „pozbawionej cech użytkowych”, na w pełni sprawną broń palną oraz 1248 sztuk amunicji pistoletowej i karabinowej. Choć śledczy nie chcą ujawniać jaką rolę pełnił ten mężczyzna, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że był on rusznikarzem, który „uzdatniał” broń kolekcjonerską z Czech i Słowacji.

Policjanci i desantowcy zatrzymani za udział w gangu

Policjanci z Raciborza wespół z żołnierzami z 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach działali w gangu zajmującym się hurtową dystrybucją...

zobacz więcej

Domowe arsenały

Do końca października zatrzymano we Wrocławiu i okolicach kolejne cztery osoby, które mogą mieć związek z handlem przerabianą bronią. Podczas przeszukań domów i i gospodarstw tych osób odkryto ponad 30 sztuk pistoletów, pistoletów maszynowych a nawet kałasznikowa i karabin maszynowy.

Policjanci znaleźli także ponad 2300 sztuk amunicji i kolejne tłumiki z pokątnych zbrojowni.

Zatrzymani usłyszeli 10 zarzutów, w tym nielegalnego wytwarzania, przerabiania, handlu i posiadania broni palnej i amunicji. Cztery osoby trafiły do aresztów, a pozostałe odzyskały wolność po wpłaceniu kaucji.

Śledczy z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, przekonują, że można się spodziewać kolejnych zatrzymań.

Zatrzymania ws. handlu bronią

zobacz więcej

Groźny import

Policjanci nie kryją, że od kilku lat walczą z plagą handlu bronią palną, która jest sprzedawana u naszych południowych sąsiadów jako kolekcjonerska lub rekwizyty. W Czech lub Słowacji nazywa się ją „bronią nieoperacyjną” lub „dezaktywowaną”. To pistolety czy karabiny wyprodukowane w zakładach zbrojeniowych, ale teoretycznie pozbawione cech „bojowych”. Na Słowacji może ją kupić każdy kto ukończył 18 lat i nie wymaga żadnego pozwolenia.

W lipcu funkcjonariusze katowickiego CBŚP przeszukali mieszkania 84 osób zamieszkałych na terenie całego kraju. Zabezpieczono u nich 100 sztuk broni palnej, w tym pistolety maszynowe Skorpion, karabiny AK 47 i CZ, broń krótką - pistolety TT, Walther, CZ 70, Colt, Zoraki, Norinco. Nadto policjanci zabezpieczyli ponad 17 tysięcy sztuk amunicji różnego typu i kalibru oraz elementy składowe broni takie jak zamki, szkielety i iglice oraz narzędzia rusznikarskie.

W lutym 2015 r. dziennikarze słowackiej gazety „Novy Čas” ujawnili, że broń, użyta podczas ataku terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu, została legalnie zakupiona na Słowacji jako „dezaktywowana” czy „nieoperacyjna”.

Broń przejęta przez CBŚP (fot. policja)
Broń przejęta przez CBŚP (fot. policja)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej