RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Żadne pieniądze nie zmniejszą cierpienia rodzin, którym rodzi się ciężko chore dziecko”

Jednorazowy zasiłek w wysokości 4 tysięcy złotych, pomoc asystentów rodziny i zwiększony dostęp do badań prenatalnych – to tylko niektóre elementy programu „Za życiem”. Dziś nad założeniami ustawy, która tworzy ramy prawne dla programu, pochyla się posłowie z komisji polityki społecznej i rodziny.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci wrócili ze swoimi postulatami – protestują przed KPRM

Grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci protestuje przed KPRM. Domagają się zwiększenia świadczeń, które otrzymują z tytułu opieki nad dziećmi....

zobacz więcej

– Żadne pieniądze nie zmniejszą cierpienia rodzin, którym rodzi się ciężko chore dziecko, ale to nasz rząd mówi tym rodzinom, że o was pamiętamy, że chcemy w tym cierpieniu, w tej bardzo trudnej sytuacji, z którą spotykacie się już w czasie ciąży, pomóc – mówiła podczas konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ustawa, która dziś trafiła do komisji, tworzy ramy prawne, które umożliwią przygotowanie kompleksowych rozwiązań.

Program „Za życiem” zapowiedziała premier Beata Szydło na początku października w Sejmie. Posłowie zdecydowali wtedy, że nie będą zajmować się społecznym projektem ustawy o pełnej prawnej ochronie życia autorstwa Instytutu Ordo Iuris.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci wrócili ze swoimi postulatami – protestują przed KPRM

Grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci protestuje przed KPRM. Domagają się zwiększenia świadczeń, które otrzymują z tytułu opieki nad dziećmi....

zobacz więcej

Pomoc od stycznia

Projekt zakłada między innymi wypłatę jednorazowego wsparcia w wysokości 4 tysięcy złotych. Świadczenie to ma przysługiwać matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.

– Proszę tych dobrych intencji, tej naszej propozycji nie niszczyć poprzez dorabianie do tego drugiego dna – apelowała minister Elżbieta Rafalska. – Potrzebna jest kompleksowa pomoc, ale ta rodzina potrzebuje pieniędzy, by zapłacić za taksówkę, żeby kupić niezbędne rzeczy, żeby zapłacić za leki. To jest moment, w którym rodzina nie może być pozbawiona środków finansowych – podkreśliła.

Rozwiązania zawarte w ustawie, nad która debatować będą dziś posłowie, kosztować będą około 152 milionów złotych. Pierwsze pieniądze mogą trafić do rodzin już na początku stycznia.

Rządowy projekt ustawy „Za życiem” w Sejmie. Trafi do komisji

Rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” wpłynął w środę do Sejmu; jak wynika z informacji zamieszczonej na...

zobacz więcej

Badania prenatalne, pomoc psychologa

Warunkiem przyznania świadczenia ma być pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Program ma wprowadzić zmiany w obszarze służby zdrowia. – Pełen dostęp do badań prenatalnych, opieka psychologiczna na każdym etapie, od momentu zaistnienia wiedzy, do dorosłości dziecka, hospicja prenatalne, koordynacja już u lekarza opieki podstawowej – wymieniał Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia.

Ustawa, która w środę trafiła do Sejmu, ma być pierwszym krokiem we wprowadzaniu systemu wsparcia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ma też uzupełniać już istniejące formy pomocy.

– Jest „becikowe” połączone z kryterium dochodowym, jest dodatek macierzyński dla rodzin, gdzie rodzi się dziecko niepełnosprawne, jest 500+ z podwyższonym kryterium dochodowym, więc tych świadczeń jest cały szereg – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

teraz odtwarzane
Wsparcie dla kobiet w ciąży

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej