Japończycy uhonorowali Szewińską Orderem Wschodzącego Słońca

Irena Szewińska jest najwybitniejszą lekkoatletką w historii polskiego sportu (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Siedmiokrotna medalistka olimpijska Irena Szewińska została uhonorowana przez rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca - Złote Promienie ze Wstęgą. Członkini MKOl odbierze odznaczenie w styczniu.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Odznaczenia m.in. dla Szewińskiej i Półtawskiej

Na zakończenie uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego o głos poprosiła Wanda Półtawska. – Dziękuję, ale nie o to chodzi. Jest 3 maja. Pierwszą...

zobacz więcej

W komunikacie przesłanym przez ambasadę Japonii w Polsce stwierdzono, że Irena Szewińska, od czasu występu na igrzyskach w Tokio w 1964 roku, utrzymuje przyjacielskie relacje z przedstawicielami japońskiego sportu. Polska olimpijka aktywnie angażowała się również w wydarzenia sportowe w tym kraju, m.in. w tokijski maraton.

Działaczka MKOL został również doceniona za aktywne zaangażowanie się w uroczystości upamiętniające 50. rocznicę igrzysk w Tokio, które dwa lata temu zorganizowała ambasada Japonii w Polsce, PKOl oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

Szewińska podkreślała przy różnych okazjach, że podporządkowanie życia sportowi miało swoje plusy. Podczas otwarcia poświęconej jej osiągnięciom wystawy zdjęć i obrazów w 2014 roku stwierdziła, że „Dzięki temu poznałam wiele niezwykłych osób”.

Życie w biegu. Irena Szewińska kończy 70 lat

Jest prawdziwą królową bieżni. Najbardziej utytułowana polska lekkoatletka Irena Szewińska we wtorek kończy 70 lat. Pierwsze życzenia otrzymała od...

zobacz więcej

Karierę sportową zaczęła w 1964 r.

Na stadionie w Tokio w 1964 roku nastolatka z Warszawy rozpoczęła swoją wybitną karierę sportową. Urodzona 24 maja 1946 roku w Leningradzie olimpijka zdobyła wówczas trzy medale – dwa srebrne i złoto. Był to początek dominacji młodej lekkoatletki na światowych arenach. Jako jedyna biła rekordy na wszystkich trzech dystansach sprinterskich (100, 200 i 400 m).

Szewińska karierę sportową zakończyła w 1980 roku podczas IO w Moskwie. Chciała zwieńczyć ją medalowym akcentem, niestety doznała kontuzji w biegu półfinałowym na dystansie 400 m.

Od 1980 do 2009 roku Szewińska zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, pełniąc w latach 1997-2009 funkcję prezesa. Od 1998 roku jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Była też członkiem Komisji Koordynacyjnej, sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).

źródło:

Zobacz więcej