Facebook odpowiada organizatorom Marszu Niepodległości

Przedstawiciel portalu społecznościowego Facebook, Richard Allan napisał list otwarty, w którym tłumaczy m.in. dlaczego doszło do blokady konta Marszu Niepodległości na Facebooku, a także wyraża oburzenie atakami na pracownicę polskiego biura, Sylwię de Weydenthal – informuje tygodnik „Do Rzeczy”.

Jak Facebook blokuje Marsz Niepodległości

Facebook w Polsce masowo blokuje strony z wpisami o Marszu Niepodległości. Ostatnio wyłączył stronę Piotra Wrońskiego, bo ten napisał o płk....

zobacz więcej

Allan jest odpowiedzialny za politykę publiczną portalu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W liście, do którego dotarł Tygodnik, odpowiedzialny za standardy jakimi kieruje się Facebook Allen podkreśla, że są one „politycznie neutralne i zezwalają na szeroką gamę politycznych wypowiedzi, włączając w to poglądy, które niektórzy mogą uznać za obraźliwe”.

Strona Marszu uznana została natomiast jako ta, która narusza standardy w zakresie mowy nienawiści. To miał być też powód jej usunięcia. „W przypadku plakatów promujących Marsz Niepodległości stało się tak ze względu na umieszczony na nich symbol Falangi, który jest zakazany na naszej platformie z powodu historycznych odniesień do mowy nienawiści.”

Facebook zdecydował się jednak odblokować stronę Marszu Niepodległości, nawet pomimo kontrowersyjnego symbolu umieszczonego na plakacie.

– Mamy świadomość jak istotna jest ta strona dla tych, którzy chcą wspólnie świętować Narodowe Święto Niepodległości Polski, więc zdecydowaliśmy się ją przywrócić i wyjaśnić administratorom, dlaczego niektóre obecne na niej treści były niedozwolone – pisze Richard Allan. Argumentem za odblokowaniem strony i zezwoleniem na publikacje plakatów pomimo kontrowersyjnego symbolu Falangi, był fakt, że Marsz Niepodległości jest legalnym, zarejestrowanym wydarzeniem.

Facebook cenzuruje prawicowe treści? Kto za tym stoi?

– Facebook jest jednym z najbardziej cenzurowanych mediów na świecie. Usuwa treści, które kojarzą się z treściami konserwatywnymi, a promuje np....

zobacz więcej

„Każdy ma prawo do własnych poglądów”

– Jesteśmy rozczarowani oskarżeniami i zniewagami kierowanymi pod adresem jednej z pracownic naszego polskiego biura. Nie jest ona szefem warszawskiego biura, nie jest też odpowiedzialna za naszą działalność biznesową w Polsce. Nie jest także odpowiedzialna za naszą politykę dotyczącą treści, czy sposób, w jaki jest egzekwowana.

Allan podkreśla, że to, czego doświadczyła jedna z pracownic biura „jest nieakceptowalne”. Dodaje także, że wszyscy pracownicy Facebooka mają pełne prawo do własnych przekonań i poglądów politycznych, co nie wpływa na ich profesjonalizm.

Podkreśla także, że pracownicy warszawskiego biura to niewłaściwy adres, jeżeli chodzi o uwagi dotyczące standardów Facebooka i tego, w jaki sposób się je egzekwuje. Dodaje także, że menedżerowie nadzorujący obsługę zgłoszeń z Polski pracują w międzynarodowej siedzibie w Dublinie.

„Będzie z Facebookiem akcja bez trzymanki”

– Moja wolność wypowiedzi została brutalnie zdeptana. Tutaj państwo polskie musi upomnieć o prawa Polaków w Polsce. Nie może być tak, ze zachodni...

zobacz więcej

„Fejsban”

„Stop z cenzurą na Facebooku”. Z taką inicjatywą wystąpiły środowiska prawicowe, zapowiadając jednocześnie protest w Warszawie, w sobotę 5 listopada.

Działania administracji Facebooka, która blokowała konta użytkowników, umieszczających plakaty tegorocznego Marszu Niepodległości skomentował na antenie TVP Info, poseł Kukiz’15, Marek Jakubiak. Jego konto zostało tymczasowo zablokowane, gdy na Facebooku umieścił zdjęcie przedstawiające morze biało-czerwonych flag, wśród których znalazło się kilka zielonych, z symbolem Falangi.

– Moja wolność wypowiedzi została brutalnie zdeptana. Tutaj państwo polskie musi upomnieć się o prawa Polaków w Polsce. Nie może być tak, że zachodni koncern będzie decydował, co ma być biało czerwone, a co nie. Zabrania się w Polsce być dumnym z bycia Polakiem, na to nie ma zgody. Będzie z Facebookiem akcja bez trzymanki – mówił Jakubiak. Zapowiedział także, że będzie „jako osoba fizyczna i jako poseł występował przeciwko Facebookowi”.

źródło:
Zobacz więcej