Włochy zdecydowały: fortuna na pomoc ofiarom trzęsienia

Wstrząsy wywołały spore zniszczenia (fot. PAP/EPA/ITALIAN FIRE DEPARTMENT / HANDOUT)

Zostali bez dachu nad głową, teraz otrzymają wsparcie. 130 milionów euro wyasygnował włoski rząd na pomoc mieszkańcom centralnych regionów kraju, które w ostatnich miesiącach zostały kilkakrotnie nawiedzone przez trzęsienie ziemi.

Po wstrząsach ziemia zapadła się nawet o 70 cm. Ponad 20 tys. wstrząsów wtórnych

Poziom terenu na obszarach zniszczonych przez niedzielne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech obniżył się nawet o 70 centymetrów. Eksperci...

zobacz więcej

Priorytetem władz jest zagwarantowanie dachu nad głową dziesiątkom tysięcy osób, które utraciły go w następstwie wstrząsów, zapoczątkowanych 24 sierpnia.

Wiele zniszczeń

Od tamtego czasu odnotowano już ich około 20 tysięcy. O ile po pierwszym, przed dwoma miesiącami, były ofiary śmiertelne, o tyle następne wyrządziły jedynie zniszczenia materialne. Bez dachu nad głową znalazły się dziesiątki tysięcy osób.

Nie wszystkie osoby chcą zgodzić się na przeniesienie do hoteli nad Adriatykiem, gdzie rząd wykupił dla nich pokoje do kwietnia 2017 roku. Niektórzy domagają się rozbicia namiotów, co władze wykluczają, tłumacząc, że w górzystym terenie zaczynają się już nocne przymrozki i niebawem spadnie śnieg.

Dla tych osób sprowadzone zostaną metalowe moduły mieszkaniowe, albo - jak Umbrii - wagony sypialne, z ogrzewaniem i oświetleniem. W tej chwili pod opieką obrony cywilnej znajduje się 25 tysięcy osób. Liczba ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

źródło:
Zobacz więcej