RAPORT

Wojna na Ukrainie

W trzy lata udaremniono 12 spisków. Brytyjski kontrwywiad walczy z terroryzmem

Wielka Brytania jest szczególnie narażona na ataki terrorystyczne (fot.Scott Barbour/Getty Images)
Wielka Brytania jest szczególnie narażona na ataki terrorystyczne (fot.Scott Barbour/Getty Images)

Dyrektor generalny brytyjskiej służby bezpieczeństwa (MI5) Andrew Parker oświadczył, że podległa mu służba oraz policja udaremniły od czerwca 2013 roku 12 spisków terrorystycznych. – Najbardziej widoczne zagrożenie stwarza terroryzm islamski – wyjaśnił.

19-latek aresztowany z powodu podejrzanego pakunku w metrze

Brytyjska policja poinformowała w piątek o aresztowaniu 19-letniego mężczyzny podejrzanego o przestępstwa terrorystyczne, w związku ze znalezieniem...

zobacz więcej

– Razem z MI6 (wywiad), GCHQ (Centrala Łączności Rządowej – brytyjska służba specjalna, zwana wywiadem/rozpoznaniem elektromagnetycznym, elektronicznym, radioelektronicznym, radiowym itp.) i policją, MI5 udaremniła od czerwca 2013 roku 12 spisków terrorystycznych – oświadczył szef kontrwywiadu.

Parker nie ujawnił żadnych szczegółów, mówił natomiast o skomplikowanych umiejętnościach niezbędnych w służbie bezpieczeństwa, aby mogła ona dotrzymać kroku w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Mnogość zagrożeń

Szef MI5 wezwał sektor naukowy i technologiczny do dalszej pracy i zaznaczył, że wszystkie sukcesy podległej mu służby opierają się na innowacyjności, talentach i umiejętnościach pionu IT, naukowców i specjalistów różnych technologii. Dodał, że umiejętności te coraz bardziej są potrzebne przy zwalczaniu zagrożeń, z jakimi ma do czynienia Wielka Brytania.

Wypowiedzi Parkera opublikowano na stronie MI5. Ukazały się z informacją o naborze o tej agencji wywiadowczej.

W ostatnich latach w Londynie doszło do trzech poważnych zamachów przeprowadzonych przez islamskich ekstremistów. 7 lipca 2005 roku w godzinach szczytu w wyniku trzech eksplozji bomb w metrze i jednej w autobusie zginęło 56 osób, zaś rannych zostało około 700.

Po dwóch tygodniach doszło do kolejnych czterech wybuchów – trzy z nich na stacjach metra: Oval, Warren Street oraz Shepherd’s Bush. Czwarty wybuch miał miejsce w autobusie linii 26 na Hackney Road w północno-wschodnim Londynie. Tym razem ranna została tylko jedna osoba. W obu przypadkach za zamachami stali terroryści powiązani z Al-Kaidą.

W czerwcu 2007 roku w centrum Londynu odkryto dwa samochody wypełnione materiałami wybuchowymi. W maju 2013 roku dwóch konwertytów zamordowało natomiast w biały dzień brytyjskiego żołnierza Lee Rigby'ego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej