Berlin: odkryto masowy grób z prochami pomordowanych Polaków

W Glienicke złożono prochy pomordowanych w obozie w Sachsenhausen (fot. TVP Info)

Prochy ponad tysiąca osób odkryto w Berlinie. Eksperci odkryli, że to pomordowani przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Ustalono, że ponad 400 z nich było narodowości polskiej.

IPN chce wznowić śledztwo ws. obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu chce wznowić śledztwo w sprawie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck....

zobacz więcej

Najnowsze odkrycie to efekt drążenia sprawy sprzed kilku lat. Wówczas obywatel Niemiec Klaus Leutner znalazł w Polsce grób, na którym było napisane, że leży w nim osoba zmarła w Berlinie. Zainteresował się grobami Polaków pochowanych w stolicy Niemiec.

Badacz odkrył, że w Berlinie są tysiące grobów Polaków, między innymi ofiar obozów koncentracyjnych, przymusowych pracowników. Natrafił na informację, że wielu zabitych w Sachsenhausem leży w nekropolii w Glienicke, w zachodniej części miasta.

Dzięki kwerendzie archiwalnej udało się ustalić listy osób, których prochy złożono w urnach w zbiorowej mogile. Okazało się, że spośród tysiąca ofiar 436 osób było narodowości polskiej. Wśród zabitych jest między innymi 18 polskich księży, męczenników.

13 listopada zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar, na grobie których nie ma nawet krzyża.

Miejsce kaźni

Hitlerowski obóz koncentracyjny powstał w lipcu 1936 r. w miejscowości Sachsenhausen, około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.

W czasie wojny w obozie przetrzymywano między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polskich księży. Wielu z nich, w tym historyk literatury Ignacy Chrzanowski, historyk prawa Stanisław Estreicher i chemik Arnold Bolland, nie przeżyło pobytu w obozie.

Przeciętnie w obozie przebywało około 50 000 więźniów – ogółem przez KL Sachsenhausen i jego filie przeszło ich ponad 200 000, z których dziesiątki tysięcy zginęły, choć dokładną liczbę ofiar trudno ustalić.

źródło:
Zobacz więcej