Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

ZBiR z jedną wizą? Białoruś znów może obierać rosyjski kierunek

Władimir Putin naciska na Aleksandara Łukaszenkę, by zgodził się na wspólny system obrony przeciwlotniczej (fot. Kremlin.ru)

Związek Białorusi i Rosji, czyli tak zwany ZBiR, może być jeszcze ściślejszy. Ministrowie odpowiedzialni za współpracę między obydwoma krajami dyskutowali o wprowadzeniu wspólnej polityki wizowej.

„Rozpad ZSRR to katastrofa”. Łukaszenka znów zaskoczył

– Jednoznacznie postrzegam rozpad Związku Radzieckiego jako katastrofę, która wywołała negatywne następstwa na całym świecie. Nic dobrego od tego...

zobacz więcej

– Nikt się takiemu rozwiązaniu nie sprzeciwia. Ale jest pytanie: kiedy to zrobić i na jakich warunkach? – zwrócił uwagę sekretarz stanu ZBiR Grigorij Rapota w rozmowie z agencją BelTA. – Decyzje o wszystkim powinny zapaść teraz – ocenił.

Urzędnik podkreślił, że projekt był szeroko dyskutowany. – Przed nami jeszcze dużo pracy. Stoi wiele nieporuszanych pytań, ale zdecydowaliśmy już, w jaki sposób będziemy pracować – wyjaśnił Rapota, który wskazał, że w konsultacjach wezmą udział przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i przedstawiciele straży granicznej obu państw.

Kłopot dla obcokrajowców

Obecnie bez względu formalny związek między krajami obcokrajowcy nie mogą wjechać na Białoruś z rosyjską wizą i na odwrót.

W ostatnich miesiącach, szczególnie po wygranych wyborach prezydenckich, prezydent Białorusi Aleksandar Łukaszenka wykonuje przyjazne gesty w kierunku Unii Europejskiej. Media zwracają również uwagę, że podczas czerwcowej wizyty Władimira Putina w Mińsku zachowywał pewien dystans.

Łukaszenka nie zgadza się również na budowę wspólnego dla Rosji i Białorusi systemu obrony przeciwlotniczej. Kreml na to naciska, bo gdyby na Białorusi stanęły rosyjskie rakiety, zwiększyłoby to ich zasięg w głąb terytoriów państw NATO.

źródło:
Zobacz więcej