Geolog: siła niedzielnego wstrząsu jest zaskakująca

Ziemia we Włoszech zatrzęsła się już w środę (fot. PAP/EPA)

– Można było się spodziewać, że na pewno w tym rejonie prędzej czy później nastąpią kolejne wstrząsy, choć nie można tego dokładnie sprecyzować, kiedy – mówił na antenie TVP Info, prof. Jerzy Żaba, geolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Kolejne trzęsienia zagrażają Włochom. Eksperci ostrzegają

Włoska komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych ostrzega, że w kraju może dojść do kolejnych potężnych trzęsień ziemi. Silny wstrząs sejsmiczny...

zobacz więcej

Rano o 7.41 w środkowych Włoszech znów zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie o magnitudzie 6,5 w skali Richtera trwało około około minuty. Eksperci ostrzegają, że teraz dochodzić będzie do wstrząsów wtórnych. Mogą być ich setki, ale o coraz mniejszych magnitudach.

– Siła tego wstrząsu jest w pewnym sensie zaskakująca. A to dlatego, że poprzedziły je i to całkiem niedawno, w tym roku, w tym samym rejonie dwa wstrząsy, które powinny w jakimś stopniu, a nieraz i całkowicie rozładować naprężenia w skałach, które gromadziły się tam od jakiegoś czasu. Jeżeli nastąpiło tak silne trzęsienie ziemi, to wskazuje to, że te naprężenia w skałach ciągle drzemią – mówił na antenie TVP Info, prof. Jerzy Żaba, geolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Geolog z Uniwersytetu Śląskiego przyznał jednocześnie, że geologom trudno przewidzieć, kiedy w tym rejonie ponownie dojdzie do trzęsienia ziemi. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że kolejne takie zjawisko w tym rejonie, to tylko kwestia czasu.

– Miejmy nadzieję, że te trzęsienie było już optimum tego ciągu trzęsień ziemi które obserwujemy już od miesięcy – dodał.

źródło:
Zobacz więcej