Wojsko ujawni nazwiska radzieckich żołnierzy służących w LWP

W Ludowym Wojsku Polskim służyło łącznie niemal 21 tys. oficerów radzieckich (Wiki/J. Akielaszek)

Blisko 21 tys. radzieckich oficerów przewinęło się w latach 1943-68 przez Ludowe Wojsko Polskie. Kartoteka z ich nazwiskami, znajdująca się w archiwum Wojskowego Biura Historycznego, ma zostać udostępniona – informuje „Rzeczpospolita”.

Tajne banknoty z PRL na czas wojny ujrzały światło dzienne. Unikatowa kolekcja

Odtajnioną serię „Miasta Polskie” banknotów o nominałach od 1 do 2000 zł przygotowanych w okresie PRL na wypadek wojny, zniszczenia PWPW i...

zobacz więcej

Wśród radzieckich żołnierzy byli wojskowi odpowiedzialni za zbrodnie, między innymi za śmierć 57 osób podczas tzw. wydarzeń poznańskich. Dowódcą jednostek walczących ze strajkującymi był gen. Stanisław Popławski, oficer Armii Czerwonej.

Napływ radzieckich woskowych rozpoczął się w lecie 1943 r. w Sielcach nad Oką w Rosji, gdzie rozpoczęto formowanie 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Inicjatorem powstania oddziału był komunistyczny Związek Patriotów Polskich.

Jeden z rozpoczętych projektów w WBH obejmuje około 20 tys. kart ewidencyjnych. Po zakończeniu prac Kartoteka Żołnierzy Radzieckich służących w Ludowym Wojsku Polskim zostanie udostępniona badaczom w wersji elektronicznej.

źródło:
Zobacz więcej