RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ponad 600 km na jednym litrze paliwa? To możliwe. Udowadniają to polscy studenci

Najnowsze

Popularne

Zamiast iść na imprezę, wolą czyścić przewody paliwowe. – To elita studentów. Mają pasję i zapał. Są przyszłością – powiedział o nich prof. Janusz Walo, prorektor Politechniki Warszawskiej. Są konstruktorami, wynalazcami i innowatorami.

Słupscy licealiści polecą do USA ze swoim wynalazkiem

Mało brakowało, ale udało się i pojadą! Mowa o młodych wynalazcach ze Słupska, którzy dzięki finansowemu wsparciu kilkuset osób niebawem wyruszą na...

zobacz więcej

Marsjański łazik, bezzałogowe samoloty i pojazd, który na jednym litrze może przejechać ponad 600 kilometrów. Studenci Politechniki Warszawskiej idą jak burza, wygrywając kolejne konkursy międzynarodowe. – To pasjonaci. Prowadzą badania po zajęciach. Robią coś ponad – mówi prodziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa dr hab. inż. Artur Rusowicz.

Marsjański łazik i podwodny robot

Chodzi o uczniów kół studenckich wydziału, którzy dzięki pieniądzom Ministerstwa Nauki lub prywatnych sponsorów oraz dzięki pomocy uczelni mogą rozwijać się, prowadząc badania naukowe. A efekty badań stawiają ich w światowej czołówce. Zbudowali marsjańskiego łazika oraz podwodnego robota – wyjątkowego na światową skalę, bo sterowanego aplikacją mobilną. Swoje projekty prezentowali na zawodach w Stanach Zjednoczonych oraz na International Astronautical Congress, największej konferencji na świecie, która co roku gromadzi naukowców i inżynierów z całego globu.

„Polski grafen” podbije świat?

Grafen może być przyszłością polskiej branży technologicznej. Polacy opracowali tanią metodę wytwarzania tego materiału. Opracował ją zespół...

zobacz więcej

Bezzałogowe samoloty udźwigowe

Olbrzymi sukces osiągnęli studenci, którzy podczas zawodów SAE Aero Design, uznawanych za najbardziej prestiżowe zawody bezzałogowych samolotów udźwigowych na świecie, zaprezentowali swoje trzy modele. Zajęli trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii. Jest to jedyna drużyna w historii zawodów, która osiągnęła tak wiele miejsc na podium, podczas jednej edycji zawodów.

Marsjański łazik
Marsjański łazik

Ponad 600 km na jednym litrze

Z kolei Kropelka i PAKS to dwa pojazdy, które niewątpliwie będą miały wkład w rozwój układów napędowych o minimalnym zużycia paliwa. Potrafią przejechać nawet 659 kilometrów na jednym litrze paliwa. Swoje osiągnięcia z sukcesem prezentowali m.in. na francuskim torze Le Mans.

Przyszłością lotnictwa jest też niewątpliwie projekt samolotu bezzałogowego, który wziął udział w w międzynarodowych zawodach UAV Challenge Medical Express 2016 i już szykują się do zawodów w Australii. Swój projekt pokazali także na Salonie Lotniczym w Berlinie.

Przedstawione w czwartek na Politechnice projekty finansowane są ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach inicjatywy „Najlepsi z Najlepszych”. Politechnika Warszawska otrzymała finansowanie siedmiu projektów, z czego aż cztery realizowane są na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa”.

Samoloty bezzałogowe zajęły trzy pierwsze miejsca w zawodach SAE Aero Design
Samoloty bezzałogowe zajęły trzy pierwsze miejsca w zawodach SAE Aero Design

„Najlepsi z najlepszych”

Prof. dr hab. inż. Janusz Frączek, dziekan MEiL podkreślił w rozmowie z portalem tvp.info, że studencki ruch naukowy to fenomen godny uwagi, bo dzięki niemu młodzi ludzie mogą prowadzić własną działalność naukową i kształcić się przez badania. Jak dodał sprawia to, że stają się partnerami dla swoich nauczycieli i wykładowców.

Ważne jest jednak kontynuowanie badań, a do tego potrzebne są pieniądze. Cztery projekty, zrealizowane w MEiL w ramach inicjatywy „Najlepsi z Najlepszych”, otrzymały od Ministerstwa Nauki w sumie 1 milion złotych. Do tego dorzuciła się także uczelnia oraz prywatni sponsorzy. – Chodzi o to, żeby badania jechały dalej – podsumował dziekan MEiL.

Kropelka po poprawkach ma przejechać tysiąc km. na jednym litrze paliwa
Kropelka po poprawkach ma przejechać tysiąc km. na jednym litrze paliwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej