RAPORT

Kampania 2020

Zamiast orientalnych mebli, miliony papierosów

Ponad 10,5 mln papierosów znaleźli policjanci CBŚP i pogranicznicy w kontenerze, który przypłynął do gdańskiego portu z Singapuru. Według dokumentów przewozowych, pojemnik miał zawierać orientalne, ekskluzywne meble rattanowe. Zamówiła je fikcyjna firma z Pomorza. Niewykluczone, że papierosy miały trafić do Skandynawii.

Takiego przemytu papierosów jeszcze nie było

Ponad 12 milionów sztuk nielegalnych papierosów o wartości ponad 5,5 miliona złotych zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej w...

zobacz więcej

Nie jest tajemnicą, że polskie porty są często bramą wjazdową do Europy dla różnych nielegalnych produktów: od narkotyków, przez podrabiane artykuły, po papierosy. Dlatego miasta portowe są szczególnie nadzorowane przez służby.

Psi nos

Przed kilkoma dniami policjanci gdańskiego CBŚP i pogranicznicy namierzyli w gdańskim porcie kontener, który przypłynął z Singapuru. Z dokumentów przewozowych wynikało, że znajdują się w nim meble rattanowe. Funkcjonariusze postanowili jednak sprawdzić, czy w kontenerze nie ma kontrabandy. Nie chcą ujawnić, czy ich uwagę zwróciła np. zbyt mała waga pojemnika, czy też po prostu sprawdzili dostawcę.

Pewne jest, że korzystając z dobrego węchu specjalnie wyszkolonego psa służby celnej przekonali się, że mieli rację. Całe wnętrze kontenera było wypchane kartonami z papierosami. W sumie doliczono się 10,5 mln sztuk. Ich importerem była fikcyjna polska firma z woj. pomorskiego. Gdyby papierosy trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa mogłyby sięgnąć nawet 11,5 mln zł.

Podwójnie szkodliwy dymek

– To drugie, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, tak duże zabezpieczenie nielegalnych papierosów. W sierpniu br. w trzech kontenerach z Malezji funkcjonariusze wykryli 26 mln sztuk nielegalnych papierosów. Był to jeden z największych tytoniowych przemytów zatrzymanych na morskiej granicy Polski – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Największym eksporterem nielegalnych papierosów na świecie są obecnie Chiny. Niskie koszty produkcji i jej ogromne rozmiary powodują, że opłaca się wysyłać kontenery z miliardami papierosów do Europy. Nielegalnie sprzedawane papierosy charakteryzują się jednak bardzo niską jakością i jest w nich znacznie więcej substancji smolistych i nikotyny, niż dopuszczają jakiekolwiek standardy. Badania wykazują w nich groźne stężenie tlenku węgla, ołowiu, kadmu i arszeniku.

W sumie doliczono się 10,5 mln sztuk papierosów (fot. CBŚP)

źródło:
Zobacz więcej