Polska oczko wyżej w rankingu Doing Business

Wyprzedziliśmy m.in. Czechy, Słowację, Bułgarię i Węgry (fot.Sean Gallup/Getty Images)

Na poprawę pozycji Polski w rankingu najbardziej wpłynęły zmiany w prawie budowlanym i upadłościowym oraz ułatwienia w dostępnie do energii elektrycznej.

Zostawiliśmy w tyle Francję i Szwajcarię. Polska coraz bardziej przyjazna dla przedsiębiorców

Już tylko 24 kraje na świecie bardziej niż nasz sprzyjają przedsiębiorczości - pisze „Puls Biznesu”, powołując się na najnowszy ranking Doing...

zobacz więcej

– Taki wynik pokazuje, ze Polska dalej pnie się w górę. Im bliżej czołówki, tym trudniej nadrabiać dystans do lidera. A Polsce się to udało – skomentował dla „Rzeczpospolitej” Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego. Wśród państw środkowoeuropejskich Polska jest na czwartym miejscu – za Estonią, Łotwą i Litwą.

Skok w rankingu zapewniła Polsce między innymi nowelizacja prawa budowlanego, która zmniejszyła liczbę dokumentów wymaganych przy składaniu projektu budowlanego, a także tzw. „prawo drugiej szansy”. Firmy borykające się z problemami finansowymi w pierwszej kolejności maja podlegać restrukturyzacji, a dopiero w następnej kolejności – procedurze upadłościowej.

 Największy spadek w tym roku, aż o ponad dwadzieścia pozycji, Polska zanotowała natomiast w kategorii „rozpoczynanie działalności gospodarczej”.

Ostatecznie Polska znalazła się na 24. miejscu. Pod względem łatwości prowadzenia biznesu wyprzedziła między innymi Czechy, Słowację, Bułgarię czy Węgry. W klasyfikacji generalnej, zdecydowanym liderem są natomiast Nowa Zelandia, Singapur i Dania.

źródło:
Zobacz więcej