RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nie ma uchodźców, nie będzie pieniędzy? Włosi grożą blokadą funduszy UE

Uchodźcy w Palermo na Sycylii (fot. PAP/EPA/MIKE PALAZZOTTO)
Uchodźcy w Palermo na Sycylii (fot. PAP/EPA/MIKE PALAZZOTTO)

Najnowsze

Popularne

Premier Włoch zagroził blokadą funduszy unijnych dla państw, które wykazały się brakiem solidarności w obliczu kryzysu imigracyjnego – zwłaszcza wobec takich państw jak Włochy czy Grecja. W praktyce taka blokada oznaczałaby weto wobec przyszłorocznego budżetu Unii.

Włosi podjęli z morza trzy tysiące uchodźców

Włoska straż przybrzeżna oświadczyła, że w ciągu ostatnich 48 godzin udało jej się uratować około 3 tysiąca osób, które próbowały dopłynąć z...

zobacz więcej

W wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej RAI Matteo Renzi oświadczył, że jego kraj nie zdoła przyjąć w następnych latach takiej liczby uchodźców jak obecnie.

Premier Renzi wyraził nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie Wspólnoty zapisana zostanie suma 3 miliardów 900 milionów euro na pokrycie kosztów ponoszonych przez państwa przyjmujące uchodźców. Skrytykował Komisję Europejską za zbyt doktrynerskie – jego zdaniem – podejście do narodowych deficytów i poziomu zadłużenia.

– Zamiast otwierać usta, powinni raczej otworzyć swoje portfele – skomentował obiekcje Brukseli wobec przekraczania przez Włochy dyscypliny budżetowej.

Od stycznia schronienie na terytorium Włoch uzyskało 155 tysięcy uchodźców, czyli tyle, co w całym roku 2015. Ponad 3 tysiące uchodźców, którzy próbowali przedostać się w tym roku z Afryki Północnej na kontynent europejski, utonęło w Morzu Śródziemnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej