RAPORT

Prorosyjska era Tuska

10-letni geniusz komputerowy uczy, jak bezpiecznie czuć się w sieci

Najnowsze

Popularne

– O bezpieczeństwie w sieci i o tym, jak radzić sobie z internetową przemocą dzieci powinny uczyć się w szkole. To podstawa – mówi 10-letni Reuben Paul, który mimo bardzo młodego wieku jest uznanym, zapraszanym na konferencje i sympozja, ekspertem ds. bezpieczeństwa w sieci. Jest też genialnym hakerem.

Świat przez dwie godziny bez Twittera. Zaatakowali hakerzy

Popularne portale internetowe – w tym Twitter, Amazon i Spotify – miały w piątek przerwy w działaniu. Powodem miał być atak hakerów na jednego z...

zobacz więcej

Reuben Paul jest gościem konferencji SECURE w Warszawie poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu.

Systemy komputerowe nie mają podobno dla Reubena tajemnic. Jest „białym hakerem”, czyli potrafi omijać zabezpieczenia i dostawać się do systemów informatycznych, ale nie używa swoich umiejętności w złym celu. Wręcz przeciwnie, gdy pokazuje, jak łatwo dostać się do czyjegoś komputera lub przejąć kontrolę nad smartfonem, ma to olbrzymią wartość edukacyjną. Reuben uświadamia swoim rówieśnikom i dorosłym, jak często narażają się na niepotrzebne niebezpieczeństwo w sieci.

10-latek z Teksasu przyjechał do Warszawy ze swoim tatą, który – jak mówi chłopiec w wywiadach – nauczył go, jak bezpiecznie poruszać się w internecie. Reuben i jego tata, Mano Paul, piszą edukacyjne gry komputerowe, które pomagają zapoznać się z technikami ochrony i obrony w sieci.

Pasja Reubena zaczęła się od gier komputerowych. Jak opowiada, już jako pięciolatek bardzo lubił grać. Tata zawsze był przy nim i tłumaczył, co i jak powinien robić, by nie narażać się na kłopoty.

Atak hakerów. Netia zabrała głos ws. możliwego wycieku danych

Jeden z operatorów telekomunikacyjnych – Netia – padł w czwartek ofiarą ataku hakerów. Strona internetowa firmy cały czas jest niedostępna –...

zobacz więcej

Rueben uważa, że dzieci w szkołach powinny poznawać zasady bezpieczeństwa w sieci. Jest to tak samo ważne, jego zdaniem, jak instruowanie ich, jak radzić sobie z zataczającą coraz szersze kręgi przemocą w internecie. Chłopiec jest przekonany, że tym zagadnieniom powinny być poświęcone specjalne lekcje, bo wspominanie o bezpieczeństwie w sieci na lekcjach informatyki to zdecydowanie za mało. A wszystko oczywiście w formie gier i zabaw, bo uzyskane w ten sposób informacje dzieci zapamiętują najlepiej.

Od czego, zdaniem Reubena, warto zacząć? Od mocnego hasła, które trudno będzie złamać. Dzieci muszą też mieć świadomość, że sieć nie jest bezpieczną przestrzenią, gdzie można spotkać samych przyjaznych ludzi. Powinny też zdawać sobie sprawę, kim są hakerzy.

Reuben ma 10 lat i chodzi do Harmony School of Science w Austin w Teksasie. Gdy w pierwszej klasie nauczyciel poprosił go, by powiedział, kim chce zostać, gdy dorośnie, Reuben powiedział, że „cyberszpiegiem”. I rzeczywiście, jest mistrzem w tej dziedzinie. Jest też doskonałym uczniem. Wolny czas, który zostaje mu po szkole, grach komputerowych i licznych wyjazdach na międzynarodowe konferencje informatycznej, chłopiec poświęca na czytanie, grę na pianinie i perkusji, rysowanie i sport; lubi kung fu, hokej, gimnastykę i pływanie.

Rueben uczestniczył w wielu konferencjach z zakresu bezpieczeństwa, takich jak: RSA, DerbyCon, (ISC)2 Security Congress, Houston Security Conference, Grand Zero InfoSec Summit (Nowe Delhi), BSides Austin, Hack In The Box (HITB) HaxPo conference (Amsterdam) and the Kaspersky Security Analyst Summit (Teneryfa, Hiszpania). Jest cytowany w źródłach branżowych oraz przez agencje informacyjne. Jego wystąpienia są źródłem inspiracji dla dzieci i dorosłych w jaki sposób zacząć uczyć dzieci cyberbezpieczeństwa. Jego profil na Twitterze – @RAPst4r – obserwuje ponad 1500 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej