RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sąd zdecydował: oryginał legendarnego komiksu o Tytusie powinien wrócić do Papcia Chmiela

Najnowsze

Popularne

Oryginały XIV księgi komiksu o Tytusie, Romku i Atomku wrócą do prawowitego właściciela, Papcia Chmiela. Taką decyzję podjął dziś Sąd Rejonowy w Legionowie. Rysunki zaginęły 26 lat temu. Są wyceniane przez rzeczoznawców na ponad pół miliona złotych.

Sędzia, czytając uzasadnienie, nie pozostawiła żadnych złudzeń i bardzo jednoznacznie określiła, że jedynym prawowitym właścicielem oryginalnych stron komiksu jest Henryk Chmielewski. Wniosek strony przeciwnej, dwóch mężczyzn, którzy chcieli wejść w posiadanie XIV księgi na zasadzie zasiedzenia, został oddalony. Ich pełnomocnicy zapowiedzieli, że będą się odwoływać w tej sprawie.

Obecny posiadacz plansz komiksu zamierzał je sprzedać. Jak podkreślał, odkrył XIV księgę w 2006 roku podczas remontu. Prawdopodobnie znalazły się one w jego domu za sprawą ojca, pracownika wydawnictwa, które publikowało komiks.

Papcio Chmiel nie był na sali sądowej z powodów zdrowotnych. Informację o decyzji sądu przyjął jednak z dużym zadowoleniem, o czym poinformowali jego przyjaciele. Artysta zamierza przekazać rysunki szkole, z którą współpracuje od wielu lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej