Morawiecki w Mińsku: Polska bramą na Wschód dla UE

Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Aleksandra Łukaszenki w Mińsku (fot. PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / POOL

Wymiana handlowa z Białorusią i relacje gospodarcze są „najlepszą drogą do pogłębienia współpracy także na innych polach” – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką w Mińsku.

„Zbyt często słyszymy o wypadkach”. Co wiemy o budowie elektrowni atomowej na Białorusi

Powstaje 200 kilometrów od polskiej granicy i niepokojąco często słyszymy o wypadkach, do których tam dochodzi. Białoruś chciałaby, żeby już za 2...

zobacz więcej

Wymiana handlowa z Białorusią i relacje gospodarcze są „najlepszą drogą do pogłębienia współpracy także na innych polach” – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku.

Morawiecki podkreślił, że Polska jest bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Eurazjatyckiej – bramą na Zachód. – To trzeba koniecznie wykorzystać – zaznaczył wicepremier, minister rozwoju i finansów. Dodał, że jeśli w polsko-białoruskiej współpracy są jakieś problemy, to jesteśmy o tym w stanie szybko porozmawiać i poszukać odpowiednich rozwiązań. – Zdecydowanie chcemy, żeby ta współpraca była na warunkach partnerskich i obopólnie korzystna. Dla mnie osobiście współpraca z białoruskim narodem jest bardzo ważna – podsumował Morawiecki.

„Zapewnimy finansowanie projektów. Dług publiczny jest w ryzach”

– W przyszłym roku czeka nas ogromne wyzwanie i dlatego zabieramy się do tego z ogromną energią. Musimy zapewnić finansowanie rządowych projektów i...

zobacz więcej

„Niezłe obroty”

Z kolei prezydent Łukaszenka podczas rozmowy z polskim wicepremierem podkreślił, że obroty między oboma krajami są „niezłe”, a Polska dla Białorusi jest jednym z głównych partnerów. – Chcemy zwiększyć współpracę i wymianę handlową. Gospodarka może być filarem naszej współpracy – zaznaczył.

Łukaszenka dodał, że strona białoruska jest zainteresowana tworzeniem wspólnych przedsięwzięć i firm. – Jeżeli jest także chęć po stronie polskiej, zapewnimy wszelką pomoc dla tworzenia polskich przedsiębiorstw, zarówno z czysto polskim kapitałem, jak i mieszanym – zapewnił.

Zaznaczył, że jego krajowi zależy na dobrych stosunkach ze wszystkimi sąsiadami, a także z całą Unia Europejską. Jak przyznał, „są pewne niekorzystne fakty w gospodarce i w naszych stosunkach”; jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się je przełamać i „nakreślić drogi zbliżenia”.

List intencyjny

Podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016”, w poniedziałek, w obecności wicepremiera Morawieckiego oraz wicepremiera Białorusi Michaiła Rusego, został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna).

Celem zawartego porozumienia jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

Dokument podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

źródło:

Zobacz więcej