„Lobbing polityków i mediów za obcymi interesami to działalność wymierzona w podstawy polskiego państwa”

– Część mediów i polityków lobbuje za obcymi, a nie polskimi interesami. W sytuacji, kiedy napięcie międzynarodowe wzrasta, kiedy naprawdę Polska jest coraz bardziej zagrożona ze strony rosyjskiej, to jest działalność, która nie powinna mieć miejsca, która jest wymierzona w podstawowe interesy państwa polskiego – powiedział Antoni Macierewicz, szef MON.

O doniesieniu na szefa MON: to osoby oderwane od rzeczywistości

– Osoby, które kierowały doniesienie do prokuratury, są w sposób zupełny oderwane od rzeczywistości. MON, którym zarządza Antoni Macierewicz, nie...

zobacz więcej

Antoni Macierewicz komentował falę krytycznych komentarzy, które pojawił się po zerwaniu kontraktu na zakup francuskich śmigłowców Caracal. Jego zdaniem lobbing polityków i mediów na rzecz obcych interesów jest działalnością wymierzoną w polskie państwo. Odniósł się także do zarzutów, że obecnie MON także jest pod wpływem lobbingu. Opozycja sugeruje, że zakup śmigłowców Black Hawk i samolotów dla VIP-ów – Gulfstream G-550 to efekt współpracy MON z byłym amerykańskim senatorem Alfonse D'Amato, który obecnie jest lobbystą firm produkujących te maszyny.

– Nie jestem związany z żadną firmą lobbingową, ani z żadnym lobbystą – powiedział szef MON. Wyjaśnił też, że jego znajomość z senatorem Alfonse D'Amato nie jest żadną tajemnicą, a współpraca, którą MON nawiązał z firmą byłego amerykańskiego senatora jest udokumentowana.

Rząd Tuska płacił amerykańskim lobbystom

W czasie, kiedy ministrem obrony narodowej był Bogdan Klich, polski rząd płacił amerykańskiej firmie za lobbing w Kongresie USA – informuje portal...

zobacz więcej

„Wszystko jest transparentne”

– Poznałem senatora D'Amato 30 września tego roku w biurze senatora McCaina, który jest przewodniczącym senackiej komisji, zajmującej się problematyką zbrojeń, finansów dla armii etc. M.in. po to przyleciałem do Stanów Zjednoczonych, żeby się z nim (senatorem McCainem – red.) spotkać – mówił Macierewicz.

Szef MON wyjaśnił, że to było jedyne jego spotkanie z senatorem D'Amato. Dodał jednak, że wie o kontrakcie, który Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała z firmą D'Amato. – PGZ wynajęła firmę senatora D'Amato, aby lobbowała za realizacją polskich celów przy szczycie NATO i później przy realizacji szczytu NATO – wyjaśniał. Poinformował, że kontrakt zakończył się we wrześniu i trwał ok. pięć miesięcy. Wyjaśnił też okoliczności, które towarzyszyły organizacji szczytu NATO. – To było w sytuacji, kiedy opozycja w Polsce rozkręcała wielką histerię, która formułowała tezę, że trzeba odwołać szczyt NATO – mówił.

Dodał, że celem działalności firmy D'Amato było m.in. ułatwienie kontaktów z senatorami, a przede wszystkim odpieranie zarzutów i histerycznego ataku, który był obecny także w Stanach Zjednoczonych. – On się z tego bardzo dobrze wywiązał – zaznaczył.

„Black Hawk został sprawdzony w działaniach bojowych”

Senator PiS Jan Maria Jackowski w programie „Gość poranka” o zakupie śmigłowców dla polskiej armii.

zobacz więcej

– Warto sobie też uświadomić, że to PGZ płaciła firmie byłego senatora, a nie on utrzymywał kogoś po polskiej stronie. Tu nie ma żadnego konfliktu interesów i podejrzanych spraw. Wszystko zostało zgłoszone do odpowiednich rejestrów w Stanach Zjednoczonych. Wszystko od początku do końca było transparentne – zaznaczył.

Powiązania byłego senatora D'Amato z firmą Lockheed Martin, producenta m.in. śmigłowców Black Hawk szef polskiego MON skomentował krótko: – W kontrakcie firmy D'Amato z Lockheed Martin jest jasny zapis, że nie wolno jej działać na rzecz jakiegokolwiek kontraktu LM poza granicami Stanów Zjednoczonych. Jego związek z LM dotyczy jedynie interesów w Stanach Zjednoczonych.


ZOBACZ CAŁY PROGRAM: „Minęła dwudziesta” TVP Info

źródło:
Zobacz więcej