RAPORT

Pogarda

Wietnamczycy ukryci między paletami. W skrytce podróżowało 13 osób

Wietnamczycy zeznali, że jechali do Polski (fot. Służba Celna)
Wietnamczycy zeznali, że jechali do Polski (fot. Służba Celna)

Najnowsze

Popularne

13 nielegalnych migrantów z Azji ukryło się w specjalnej skrytce pomiędzy paletami, które przewożone były łotewskim TIR-em.

Czeczeni przemycali ludzi do Polski. Zatrzymano 13 członków gangu

Gang Czeczenów z obywatelstwem rosyjskim organizował przemyt Wietnamczyków do Polski tzw. kanałem nadbałtyckim. Zatrzymano 13 przestępców oraz...

zobacz więcej

Podejrzaną ciężarówkę celnicy z Budziska zatrzymali tuż za granicą z Litwą. – Zgodnie z dokumentami łotewskiego kierowcy ładunkiem miały być palety – wyjaśnia portalowi tvp.info Maciej Czarnecki z Izby Celnej w Białymstoku. Podczas dokładnej kontroli pomiędzy paletami funkcjonariusze odkryli specjalną skrytkę przygotowaną do przemytu ludzi. Wewnątrz ukrywało się 13 osób.

Trzy kobiety i 10 mężczyzn


– Skrytka była tak przygotowana, że przebywające w niej osoby mogły siedzieć lub leżeć – tłumaczy Czarnecki.

Wszyscy byli w dość dobrym stanie i nikt nie wymagał pomocy lekarza. Wezwana na miejsce Straż Graniczna ustaliła, że wszyscy są Wietnamczykami. – To trzy kobiety i 10 mężczyzn. Najmłodszy miał 16 lat. Najstarsza osoba to 40-latek – wyjaśnia tvp.info Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i dodaje, że nie byli zbyt rozmowni, ale stwierdzili, że jechali do Polski.

Coraz mniej prób przerzutu ludzi

Wszyscy zostali przekazani stronie litewskiej. Zaś 38-letni kierowca–przemytnik najprawdopodobniej usłyszy zarzut za zorganizowanie nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi za to kara do 8 lat więzienia.

Ze statystyk straży granicznej winka, że w 2015 roku zatrzymano na wschodniej granicy 239 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. 203 z nich to Wietnamczycy. W tym roku zatrzymano 89 osób, z czego 64 to obywatele Wietnamu, którzy, jak widać, wciąż są najbardziej liczną grupą podejmującą tego rodzaju nielegalne próby.

Zdaniem rzeczniczki Straży Granicznej najczęściej nielegalni migranci z Wietnamu zmierzają na zachód Europy. – Polska jest dla nich tylko krajem tranzytowym – tłumaczy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej