RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spór o offset. „W żadnym dokumencie nie ma gwarancji 6 tys. miejsc pracy”

Min. Antoni Macierewicz zapewnił – odnosząc się w Sejmie do przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii – że w żadnym ze znanych mu dokumentów nie było informacji o stworzeniu przez Airbus Helicopters sześciu tysięcy miejsc pracy. O takim zamiarze przekonywał na początku października prezes koncernu w liście otwartym do premier Beaty Szydło.

„Naszą ambicją było stworzenie 6 tys. miejsc pracy”. List prezesa Airbus Helicopters

„Nie działaliśmy w złej wierze, jesteśmy rozczarowani decyzją Ministerstwa Rozwoju” - pisze w liście otwartym do premier Beaty Szydło prezes Airbus...

zobacz więcej

Na wniosek Platformy Obywatelskiej w Sejmie w czwartek odbyła się debata nad informacją ws. działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska.

– Zawarcie kontraktu zależało od zobowiązań offsetowych, tak aby Polska mogła na tym skorzystać, a nie stracić – powiedział w czwartek Antoni Macierewicz. Odniósł się do decyzji o rezygnacji z zakupu śmigłowców Caracal. Podczas sejmowej debaty zaznaczył, że Airbus nie spełnił warunków wyznaczonych przez offsetobiorcę.

Odniósł się również do informacji przekazanej w liście otwartym do premier Beaty Szydło przez prezesa Airbus Helicopters Guillauma Faury. Ten zapewniał, że koncern gotowy był stworzyć w Polsce kilka tysięcy miejsc pracy. Szef MON zaprzeczył, aby taka informacja była zawarta w jakichkolwiek dokumentach.

Kaczyński: Caracale nie byłyby przełomem. „Nawet Francuzi mają ich niewiele”

– Do porozumienia ze stroną francuską nie doszło z powodu dużych rozbieżności w negocjacjach – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i...

zobacz więcej

Pierwsze śmigłowce w 2018 roku

Szef MON dodał także, że pierwsze śmigłowce dla wojska zostaną dostarczone w 2018 r., a ministerstwo będzie zmierzało do tego, by każda z fabryk produkujących w Polsce mogła dostarczyć sprzęt siłom zbrojnym.

– Jeżeli chodzi o zamówienia na śmigłowce, one w sumie obejmują do 2022 r. co najmniej 50 śmigłowców. Nie zamykamy tej wielkości, ale co najmniej 50 śmigłowców zostanie dostarczonych polskiej armii. Co do tego nie ma wątpliwości. Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone w roku 2018 r. – powiedział szef MON.

Jest wniosek do CBA w sprawie przetargu, w którym wygrały Caracale

Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało w środę zawiadomienie dotyczące możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii....

zobacz więcej

Polski przemysł obronny

Macierewicz, nawiązując do słów Czesława Mroczka (PO), który zarzucił PiS, że odstępując od negocjacji w sprawie dostawy śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa spełnia obietnice wyborcze wobec związkowców z zakładów, których oferta odpadła w przetargu, Macierewicz powiedział: Tak, to prawda, Prawo i Sprawiedliwość spełnia swoje obietnice wyborcze.

– Prawo i Sprawiedliwość będzie rozwijało polski przemysł obronny, będzie dążyło do tego, żeby to polski przemysł obronny był fundamentem bezpieczeństwa narodowego Polski – dodał.

Zarzucił poprzedniemu rządowi, że chciał kwotą 13,5 mld (wartość kontraktu plus VAT - PAP) zasilić nie polski przemysł, lecz przemysł zagraniczny. – To państwo polskie wyznacza granice offsetu – dodał, odnosząc się do zarzutów opozycji w tej sprawie.

– Ci sami ludzie, którzy dzisiaj występują przeciwko Polsce w imieniu innego koncernu, występowali przeciwko Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej, kiedy zginęła polska elita polityczna; występowali przeciwko Polsce na rzecz innych państw, gdy chodziło to, żeby imigranci zasiedlali i podważali bezpieczeństwo polskie, ci sami ludzie występowali za tym, żeby Polska płaciła kary za to, że chce chronić bezpieczeństwo własnego narodu, a teraz działają przeciwko Polsce na rzecz obcych interesów – przemawiał Macierewicz.

źródło:
Zobacz więcej