RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

32 lata temu zamordowano Jerzego Popiełuszkę. Jego grób odwiedziło już ponad 20 milionów osób

Mija trzydziesta druga rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu została odprawiona wieczorem msza święta w intencji rychłej kanonizacji ks. Popiełuszki. Mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Jak podkreślił metropolita warszawski, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko to jeden z najbardziej rozpoznawalnych świętych, a ostatnie kazanie wygłoszone w Bydgoszczy stanowi testament jego życia.

„Ks. Jerzy Popiełuszko nie uląkł się prześladowców”

Ks. Jerzy Popiełuszko nie uląkł się prześladowców. Zakazy, a nawet groźby pozbawienia życia, nie zatrzymały go w kościelnej kruchcie - mówił w...

zobacz więcej

W Eucharystii uczestniczyła premier Beata Szydło, przedstawiciele prezydenta, rządu, poczty sztandarowe, członkowie NSZZ Solidarność i licznie zgromadzeni wierni z różnych stron Polski.

Podczas homilii metropolita zwrócił uwagę, że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko całą swoją służbę zawierzył Bogu. To właśnie w Jego miłości potrafił znieść prześladowanie, ucisk, cierpienie – podkreślił kard. Kazimierz Nycz i dodał, że właśnie biblijne pytanie „jeżeli Bóg z nami, to któż przeciwko nam?” stanowiło istotę powołania błogosławionego.

Msza święta rozpoczęła się biciem dzwonu „Jerzy” oraz modlitwą kardynała Kazimierza Nycza przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki. Eucharystię poprzedziło czuwanie i nowenna za wstawiennictwem błogosławionego. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców przy grobie duchownego.

Dramatyczne zdarzenia sprzed lat

32 lata temu, 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany przez bezpiekę. Miał 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany, jako męczennik za wiarę. Od dwóch lat trwa jego proces kanonizacyjny.

Ksiądz Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. Odprawiane przez niego msze za Ojczyznę w żoliborskim kościele gromadziły tysiące ludzi. W homiliach mówił o obronie ideałów „Solidarności”, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

32 lata temu ksiądz Popiełuszko wracał do Warszawy, po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Jego samochód zatrzymali funkcjonariusze bezpieki, przebrani w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili kapłana wraz z jego kierowcą, któremu udało się uciec. Niedługo potem ksiądz Jerzy został bestialsko zamordowany.

Zbadają cud. Ksiądz Jerzy Popiełuszko na drodze do świętości?

20 września we Francji rozpocznie się proces w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To otwarcie drogi do kanonizacji...

zobacz więcej

Na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych ksiądz Popiełuszko modlił się o czyste serce, w którym nie ma chęci odwetu za wyrządzone krzywdy. Tematem rozważań księdza Jerzego Popiełuszki podczas ostatniej modlitwy różańcowej w Bydgoszczy były: wolność, sprawiedliwość, prawda, męstwo, nieuleganie przemocy i nienawiści.

Wkrótce po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza, zakończony wyniesieniem na ołtarze przez papieża Benedykta XVI w roku 2010.

Papież-Polak wielokrotnie wspominał kapłana w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. We Włocławku w 1991 roku podkreślił, że ksiądz Jerzy poprzez ofiarę z życia na stałe zapisał się w historii Europy.

IPN udostępnił dokumenty w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki

zobacz więcej

Proces kanonizacyjny rozpoczął się w 2014 roku w Creteil pod Paryżem, gdyż tam miało dojść do uzdrowienia za wstawiennictwem księdza Jerzego. Etap diecezjalny zakończył się rok później, 14 września. Biskup Creteil Michel Santier mówił, że tego dnia, w rocznicę urodzin Sługi Bożego Popiełuszki i księdza opiekującego się umierającym pacjentem, ten, po modlitwie został uzdrowiony.

Cała zgromadzona dokumentacja została przekazana do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po zweryfikowaniu autentyczności cudu przez Watykan, papież będzie mógł podjąć decyzję o ogłoszeniu księdza Jerzego świętym. Wówczas jego kult rozszerzy się na cały Kościół. Wspomnienie liturgiczne błogosławionego Jerzego Popiełuszki jest obchodzone w Polsce 19 października, w rocznicę śmierci. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, jest to „dzień jego narodzin dla nieba”.

Grób księdza Popiełuszki, znajdujący się przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie pracował, stał się celem licznych pielgrzymek. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI. Dotychczas sanktuarium odwiedziło ponad 20 milionów pielgrzymów.

źródło:
Zobacz więcej