RAPORT

Wojna na Ukrainie

Egipt sprzedał Rosji mistrale za jednego dolara?

Egipt kupił dwa mistrale od Francji za 950 mln euro (fot. Wiki)
Egipt kupił dwa mistrale od Francji za 950 mln euro (fot. Wiki)

Sensacyjne doniesienia rosyjskiego portalu topnewsrussia.ru powiązanego z tamtejszym resortem obrony. Za jednego dolara Egipt miał sprzedać Rosji dwa helikopterowce klasy Mistral. Francuzi wybudowali okręty na zamówienie Rosjan, ale odmówili przekazania ich po aneksji Krymu, po czym sprzedali Egiptowi.

Drugi francuski mistral popłynie do Egiptu. Ma nosić nazwę „Anwar as-Sadat”

Francja przekazała w piątek Egiptowi drugi ze zbudowanych pierwotnie dla Rosji okrętów typu Mistral. Rząd w Kairze zakupił je, kiedy Paryż anulował...

zobacz więcej

Portal twierdzi, że za transakcją stoi egipski miliarder Nasef Onsi Sawiris. To on miał w pierwszej kolejności doprowadzić do zakupu mistrali od Francuzów, a nawet wyłożyć na to pieniądze. Egipt miał wydać na okręty 950 mln euro.

Sisi się zgodził

Na oddanie Rosjanom helikopterowców zgodę miał wydać sam prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi.

Rosja złożyła zamówienia na dwa okręty klasy Mistral w 2010 roku. Zostały one zwodowane odpowiednio w 2013 i 2014 roku. Miały nosić nazwy „Władywostok” i „Sewastopol”.

Pod naciskiem USA i Unii Europejskiej Paryż odmówił przekazania helikpterowców Rosjanom, anulując kontrakt wart 1,2 mld euro. Odbiorcę udało się znaleźć w Egipcie.

W czerwcu i wrześniu kraj ten odebrał nowoczesne jednostki. Nazwano je „Gamal Abdel Nasser” i „Anwar as-Sadat”, na cześć byłych prezydentów Egiptu.

Oddanie mistrali Rosji jest o tyle mało prawdopodobne, że Kair jest bliskim sojusznikiem USA. Amerykanie przekazują do Egiptu między innymi czołgi Abrams, myśliwce F16, śmigłowce i wozy bojowe piechoty. W przyszłym roku mają wesprzeć egipską armię sumą 1,3 mld dolarów. Wątpliwe, by prezydent Sisi wykonał teraz taką woltę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej